| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...141516171819202122następna
TW40
 
Dałam większy skan.
2012-07-23 22:38:09 (13 lat temu)
A dlaczego to zdjęcie jest takie duże/
2011-03-06 10:10:02 (15 lat temu)
pawulon
 
Jest fotopiesek ;)
2011-03-06 11:06:48 (15 lat temu)
Okraj
 
+1 głosów:1
Sprostowanie: nie był to zollhaus, tylko budynek strażnicy Grenzschutz\'u. Budynek urzędu celnego mieścił się tam, gdzie dziś jest drewniana bacówka. Tam, gdzie stoi murowany budynek PTTK, mieściła się poczta.
2010-12-27 14:40:28 (15 lat temu)
do Okraj: Pięknie dziękuję, poprawię opisy.
2010-12-27 18:43:20 (15 lat temu)
pawulon
 
do Władysław Ruszkowski: Mieści się w przyjętych normach.
2011-03-06 10:37:08 (15 lat temu)
mar
 
+1 głosów:1
do pawulon: To jest piesek Danusi.
2011-03-06 11:09:07 (15 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do mar: FotoBlusia, porzucona na czas wakacji, błąkała się przynajmniej z miesiąc we wsi lubuskiej, jednak nikt jej tam nie przygarnął. Już przyjechali po nią schroniska gminnego... Teraz jest bardzo miłym psem domowym.
2011-03-06 11:52:46 (15 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: I to ci się chwali Danusiu. Moja sunia to też znajda :)
2011-03-06 12:06:10 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: Nasz też uniknął oddania do schroniska. Był tak nadpobudliwy, że poprzedni właściciele nie mogli sobie z nim poradzić. Nam po miesiącach udało się go wyprowadzić z psiego ADHD. Teraz stał się w miarę spokojnym psiskiem.
2011-03-06 12:52:22 (15 lat temu)
Władysław Ruszkowski
 
+4 głosów:4
W roku 1955 pracowałem w Kowarach na nakazie pracy (było takie coś-czy ktoś jeszcze to pamięta?).Dokonywaliśmy odnowiania pasa drogi granicznej,które polegało na malowaniu słupków granicznych,wykuwanie znaku P,usuwaniu wyrosłych drzew karłowatego świerka.Praca niemal katorżnicza,szczególnie w zimie,gdy śnieg zalegał do wysokości 1,0 - 1,5 .
2011-03-06 11:02:11 (15 lat temu)
Okraj
 
A czy podczas tych prac stało jeszcze schronisko Grenzbaude (pomiędzy przejściem gr., a strażnicą). czy były już tylko ruiny?
2011-03-10 17:17:39 (15 lat temu)
Niemcy jakoś nie spieszą się z likwidacją infrastruktury granicznej na przejściach z Polską.
2010-09-23 15:10:23 (15 lat temu)
Okraj
 
Nie jest to schronisko. Czesi mają zamiar tam przenieść część władz gminy.
2010-12-27 14:56:33 (15 lat temu)
darek
 
0 głosów:1
Po pierwsze to budynek Granicznej Placówki Kontrolnej w Czerniawie Zdrój, pod która podlegały przejścia graniczne w Czerniawie zdrój i Miłoszowie, po drugie WOP-isci nic nie mogli wymyslec bo od roku 1991 ta formacja juz nie istniała. Jeżeli ktoś nie wie to od tego czasu jedyną w RP formacją graniczną jest STRAŻ GRANICZNA.
2011-03-31 14:23:34 (15 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
Dziękuję za informację! Teraz wiem choć dla mnie jako laika jeden diabeł, ale nazwy WOP uzywac nie będę!;-)
2011-03-31 16:05:46 (15 lat temu)
darek
 
Tak jak poprzednio. WOP istów już od lat 6 nie było, więc to nie ich pawilony kontrolerskie.
2011-03-31 14:25:15 (15 lat temu)
Na granicach polsko-czeskich te wiaty i pawilony zniknęły. Dobrze się mają na przejściach polsko-niemieckich.
2011-07-18 19:00:05 (14 lat temu)
darek
 
+2 głosów:5
Nie mylić pojęc, to budynek Granicznej Placówki Kontrolnej, wykonującej całkiem inne zadania niz strażnica SG.
2011-03-31 14:26:21 (15 lat temu)
Mateusz
 
+2 głosów:8
A jaka ciekawa składnia zdania \"Budynek, wtedy, strażnicy\" ;-)
2011-03-31 15:07:52 (15 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
Bo dzisiaj nie wiem co tu jest!;-)
2011-03-31 16:03:53 (15 lat temu)
pawulon
 
+3 głosów:3
do † KazimierzP: To lepiej by było \"Budynek dawnej strażnicy\".
2011-03-31 20:27:46 (15 lat temu)
Cristoforo
 
+3 głosów:3
do pawulon: A jeszcze lepiej \"ówczesnej\" ;)
2011-03-31 20:29:30 (15 lat temu)
mar
 
Domek pod wiaduktem. Nie chciałabym tam mieszkać.
2011-06-08 22:04:04 (15 lat temu)
Pako45
 
W Pradze (CR) jest taki wiadukt nad kilkoma kwartałami
2011-06-08 22:59:34 (15 lat temu)
augiasz
 
Jest też czerwony autobus do Kaczyc :)
2011-06-16 13:47:08 (15 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do mar: Bardzo przyjemnie, nie pada...
2011-06-08 22:41:03 (15 lat temu)
Tędy prowadzi najkrótsza droga z Jeleniej Góry do Bogatyni.
2011-08-01 21:22:49 (14 lat temu)
ŁAPA
 
+2 głosów:2
Na widokówce jest podpis mówiący o moście granicznym między Niemcami a Austrią. Granica taka w Chałupkach istniała do 1918 roku.
2011-11-24 09:40:57 (14 lat temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 13 lat temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet