| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...2122następna
† Andrzej Mastalerz
 
+1 głosów:1
Rewelacja! Trzeba pamiętać takie upokorzające momenty z dawnej rzeczywistości.
2012-07-17 18:12:36 (13 lat temu)
czesil
 
Ciekawe ujęcia!
2012-07-17 21:36:08 (13 lat temu)
Ładna kolekcja... :)
2012-07-17 21:41:07 (13 lat temu)
PEŻ
 
+2 głosów:2
Stosunkowo niedawno przechodziłem przez most. W Cieszynie byłem pierwszy raz od lat 70-tych. Może to i śmieszne, ale cały czas stała mi przed oczyma podobna do tej kolejka i wręcz czułem się dziwnie, że mogę sobie po tym kiedyś tak niedostępnym moście chodzić swobodnie tam i z powrotem :-)
2012-07-17 21:45:27 (13 lat temu)
mar
 
+2 głosów:2
Taka kontrola to nic takiego. Pamiętacie granicę między NRD a RFN? To był horror. Przekraczałam ją pociągiem w nocy.
2012-07-17 22:23:19 (13 lat temu)
PEŻ
 
Podmiana na większy kadr.
2013-01-05 20:58:08 (13 lat temu)
PEŻ
 
+1 głosów:1
Przyjrzałem się oryginałowi. Rzeczywiście - 72-25 W(lub H)X.
2013-01-05 21:07:01 (13 lat temu)
marian101
 
+2 głosów:2
Ta budka to mi z pamięci całkowicie wypadła a chodziłem tam w tych latach prawie codziennie. Pewnie mój osobisty harddisk potrzebuje formatowania.
2013-01-05 21:33:49 (13 lat temu)
Dobra to aspoń defragmantacje.
2013-01-05 23:11:50 (13 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
Zmieniłem nazwę obiektu z "Cieszyn - most Przyjaźni" na "Most Przyjaźni", bo jego lokalizacja wynika z przypisania do miejscowości. Idąc tym tropem powinniśmy nazywać obiekty np. "Cieszyn - ulica Głęboka", a to przecież bez sensu ;)
2013-01-05 23:47:22 (13 lat temu)
stoik
 
Home by the River. Dzieci. Ja tu mieszkam od dziecka. Ktoś lubi Phila Collinsa ?
2025-01-05 12:51:27 (rok temu)
Dariusz Milka
 
+2 głosów:2
do † Andrzej Mastalerz: Jeszcze bardziej upokarzające było przejście granicy NRD-Berlin Zachodni. Był specjalny pas "Nur fur Polen".
2012-07-18 11:03:10 (13 lat temu)
Stenek
 
do czesil: Wydaje mi się, że ta biała "Sarenka" ma rejestrację zaczynającą się od cyfr, a nie od liter. Roi mi się coś w oczach??? Zdjęcie jest niewyraźne, ale nawet po powiększeniu dalej mi to tak wygląda ...
2013-01-05 21:04:28 (13 lat temu)
Stenek
 
do czesil: No i dodam, że to miejsce oświetla kwiat opraw oświetleniowych wyposażony w 3 oprawy typu trumienka ;-) ;-) Takie same oprawy wisiały na słupach umocowanych blisko balustrad, już na samym moście, dopiero niedawny remont skończył ich żywot i nastały tam całkiem fajne, nowe oprawy oświetleniowe .... gdzieś mam ich zdjęcie, muszę poszukać
2013-01-05 21:06:32 (13 lat temu)
czesil
 
+1 głosów:1
do PEŻ: Ja to nazywam powrotem do normalności :-)
2012-07-17 21:57:34 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: Czyli, można powiedzieć, ekskluzywnie.
2012-07-18 11:08:03 (13 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: Pas, jak pas, ale te banery z napisami "Polaku nie kradnij!"......
2012-07-18 11:31:26 (13 lat temu)
Dariusz Milka
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Jak jechałem z synami, to niemiecki celnik kazał mi odkręcić 5-litrowy baniak z wodą do mycia rąk i wąchał czy tam jest alkohol. Ale najbardziej zawzięci to byli ci NRDowscy w drodze powrotnej. Grzebali, wywracali a co któryś raz wymyślali kolejne opłaty.
2012-07-18 13:20:30 (13 lat temu)
Stenek
 
do Dariusz Milka: Domyślam się, że powoziłeś wówczas TIR-em?
2013-01-05 21:02:56 (13 lat temu)
Julo
 
+2 głosów:2
do Dariusz Milka: Ja w 1981 roku byłem świadkiem, jak na granicy czesko-austriackiej Czesi zakazali wwozić Polakom kilku pomarańczy i jakiegoś kawałka kiełbasy. Nie były to ilości jakieś zatrważające - ze dwa kilo mandarynek, kilo albo półtora lepszej kiełbasy i może kawałek szynki. Rodzina czteroosobowa, to by im wystarczyło na dwa-trzy dni (może w tamtych oszczędnych czasach na tydzień), ale Czesi byli nieugięci: albo zjeść na miejscu, albo w kubeł. Pamiętam tę kobietę, jak ich błagała, że dzieci małe, że potrzebują... A oni bredzili coś o zagrożeniu epidemiologicznym.
2013-01-05 23:32:28 (13 lat temu)
do Stenek: Taaaa, takim popularnym - PF126p.
2013-01-09 14:06:14 (13 lat temu)
Stenek
 
do Stenek: kurcze, nie uwierzycie, pisałem ten komentarz i nagle ekran sam mi się odświeżył i komentarz się ukazał. Nie naciskałem na przycisk Odpowiedz. (Jestem trzeźwy i wypoczęty, jakby co...) Może mój komputer przejęli OBCY??? ;-)

Kidey to się stało, przed mój komentarz wstawił się obraz z komentarzem Siloya "Kamienica Pod Czarnym Orłem"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-05 21:08:30 (13 lat temu)
Stenek
 
do Stenek: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-01-05 21:08:32 (13 lat temu)
Stenek
 
do PEŻ: Z cóż to za zwierzątko? takie blachy? Było tak wtedy? jakoś nie kojarzę...
2013-01-05 21:10:49 (13 lat temu)
do PEŻ: Kombinacja taka do momentu wyczerpania się kombinacji xx - 0000. Po `64 - 0000 - xx. Nie wiem jak to wytłumaczyć gdyż 104 ojca z `68 miała ,,normalny układ" tablic
2013-01-05 21:30:10 (13 lat temu)
do Stenek: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-01-05 21:21:06 (13 lat temu)
do YouPiter: Ja tego powyżej nie kasowałem.
2013-01-05 21:31:24 (13 lat temu)
Julo
 
do YouPiter: to nie było natychmiast o 1964 roku, tylko po tym, jak się wyczerpywały układy XX-00-00. W każdym powiecie czas ten był inny, w 1964 to chyba po prostu zauważono, że wkrótce zabraknie kombinacji i postanowiono powiększyć zakres. W sumie nieznacznie, bo tylko go podwojono, a samochodów zaczęło w latach 70 przybywać lawinowo.
2013-01-05 23:26:52 (13 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do marian101: Szkoda że nie można tak jak w kompie dołożyć jakiegoś "twardziela", bo bym sobie też sprawił ;)
2013-01-05 21:53:15 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do marian101: Ale "formatowania" nie polecam, to by się mogło nieciekawie skończyć.

Kiesi mój kolega mioł trepanacyje czaszki, dzięki czemu przeżył, a że je informatykiym, tuż pore miysiyncy po tej łoperacji tak se nóm prawił : - Nie wiym jak Wy, ale jo se uż swój twardy dysk przewietrzył ;-) ;-) Taki migol z niego był
2013-01-05 22:50:09 (13 lat temu)
Stenek
 
do marian101: No przeca, defragmentacyjo my mógła być, byle ni formatowani ;-) Ale pamiyntejcie, nie dejcie se nigdy wrazić za SO (System Operacyjny) czegosi takigo jak Łindołs ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-05 23:35:04 (13 lat temu)
Stenek
 
+2 głosów:2
do Julo: Nie mam nic do Czechów, mam tam przecież rodzinę, ale czescy celnicy w tamtych latach byli programowo i systemowo świrnięci i wredni dla Polaków do granic możliwości! Tato niósł raz przez ten mały przepustowy most kakao na święta, bo u nas nie było, to mu tego nie puścili, tuż sie wkurzył, wyszeł na środek mostu, wysypoł kakao do Olzy i wrócił dóma.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-05 23:37:51 (13 lat temu)
stoik
 
do pawulon: i słusznie. czegoś trzeba się trzymać.
2013-01-09 15:52:36 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: No widzisz, ten sam tekst każdy może inaczej zrozumieć, napisałeś: "... celnik kazał mi odkręcić 5-litrowy baniak z wodą do mycia rąk " I mnie się skojarzyło z baniakami montowanymi z boku TIRa, takie baniaki służą im tam do mycia rąk. Odkręcić - znaczy się "korek", ale nie napisałeś korek, bo wiedziałeś, że korek- ja zaś bez słowa korek domyśliłem się zupełnie czegoś innego - baniaka właśnie.
Tak bywa, piszemy skrótami, nie zawsze jednoznacznie i jasno, choć wiemy, co chcemy napisać ;-) ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-09 16:07:09 (13 lat temu)
Dariusz Milka
 
+1 głosów:1
do Stenek: No fakt - z tym korkiem dałem ciała!
2013-01-09 21:08:54 (13 lat temu)
Stenek
 
do Dariusz Milka: Spoko, to ja zrobiłem myślową naditerpretacyję ;-)
2013-01-09 23:25:25 (13 lat temu)
To z Ustronia do Cieszyna przekraczało się jakąś granice?
2015-05-31 11:27:58 (11 lat temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Obrazek z Przyborowa to tu chyba nie pasuje:
2022-02-19 11:14:40 (4 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Najwyżej 1959/60 ‐ umundurowanie żołnierza.
2025-08-06 14:12:26 (10 miesięcy temu)
stoik
 
zachwyt faktycznie bije. ja pamiętam czasy, kiedy granica była praktycznie nieprzekraczalna. ale to jeszcze były lata przed traktatem z Schengen.
2025-08-06 21:05:13 (10 miesięcy temu)
do cracusiac: Rozumiem, że żartujesz :). Wycieczka przyjechała z Ustronia do Cieszyna i w ramach zwiedzania miasta obejrzała też przejście graniczne na Moście Przyjaźni.
2015-05-31 15:13:10 (11 lat temu)
do paulus60: Oczywiście ze żartuje, podpis był jakiś taki...
2015-05-31 15:36:38 (11 lat temu)
vstrone
 
do cracusiac: Być może to są Fotopolanie w akcji :-) A jeśli chodzi o granice - aby dojechać z Ustronia do Cieszyna przekracza się granice między gminami, np. z Goleszowem.
2015-05-31 16:19:18 (11 lat temu)
stoik
 
do vstrone: być może rodzice i dziadkowie obecnych Fotopolan :)
2015-06-01 02:26:26 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do Dana : Tak są i inne "kwiatki" m.in. z Rybnika.
2022-02-19 11:19:24 (4 lata temu)
Most był wówczas polsko- niemiecki (Chałupki po stronie niemieckiej, Stary Bogumin po polskiej), wcześniej czechosłowacko-niemiecki, dziś czesko-polski.
2025-09-06 17:23:37 (9 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Może da się uściślić datowanie - jakie to mundury i i dlaczego zasłonięty jest napis na okrągłym szyldzie Urzędu Celnego?
2024-12-28 09:49:31 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
No pewnie że przed 1939 r. Przecież w latach 1939-45 nie było tam granicy
2024-12-28 11:37:57 (rok temu)
Dana
 
Zapytam jeszcze raz: czy może ktoś wie, dlaczego na powyższym zdjęciu na okrągłym szyldzie nie widać nazwy urządu celnego, a zauważyć tę nazwę można jeszcze tu
2024-12-28 20:53:28 (rok temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Dana : Raczej 1939 - 1944
2024-12-28 11:14:20 (rok temu)
Dana
 
do Eugeniusz S.: Zastanawiam się tylko, jak to zdjęcie ma się czasowo do wysadzenia mostu 1 września 1939 r.
2024-12-28 11:32:02 (rok temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do tatranclimber: przecież pisze jak byk :) nie wiem co tu jest do datowania. Tatran, to nie do Ciebie było...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-28 20:22:29 (rok temu)
stoik
 
do Dana : CLO oznacza to co oznacza, a że napis był prawdopodobnie przeszklony, więc zadziałało światło. a nie ma poważniejszych pytań ? ja mam tyle pytań na które nie ma odpowiedzi. Wy datując zdjęcie potykacie się o własne sznurówki. bez obrazy. w zasadzie wszystko już było. tylko czasami trzeba sięgnąć do archiwum. lata 30-te. zapomniałem życzyć udanego Sylwestra :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edizione
2024-12-28 21:26:27 (rok temu)
stoik
 
do stoik: gdzie się podziała figura św Franciszka, która stała na moście. jest widoczna na starych zdjęciach. przemęczyłem się niesamowicie oglądając wykład pana historyka z Muzeum. po fakcie przemęczenia i kilku piwach. ma pewien urok osobisty. ale nie umie tłumaczyć. tzn mówił te rzeczy, które wiem. puście sobie wykład o cieszyńskim lapidarium. Za t polecam historię ulicy Głębokiej. Do obejrzenia. Dowiedziałem się kilku nieznanych wcześniej rzeczy. Obejrzycie albo nie. Polecam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-28 21:40:25 (rok temu)
stoik
 
do stoik: Pan Paweł Borowski, Nadworny historyk. Między nami - ktoś ma numer telefonu do jego dealera ? Dana - dla Ciebie. Jak ktoś wytrzyma bez przwijania 1:44 to respekt .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: werty
2024-12-28 21:51:33 (rok temu)
stoik
 
2024-12-28 21:56:45 (rok temu)
Podmiana
2025-06-30 14:14:10 (11 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do Rafał Eckiert (Beuther) : Zawsze przeczuwałam, że potrafisz czarować :)
2025-06-30 14:49:56 (11 miesięcy temu)
Dopisalem do konretnego obiektu.
2025-03-25 20:25:37 (rok temu)
polskup
 
Nie mam pojęcia do jakiej miejscowości przyporządkować to zdjęcie. Nowa Morawa jest tu awansem, żeby wyświetliła się mapa na której umieściłem znacznik miejsca wykonania obrazu. Wieś ta znajduje się za widocznym na drugim planie Orlikiem (1068). Obszar wydzielony granicami na OSM nie jest podpisany, zaś na Geoportalu obręb się nazywa Stronie Lasy.
2025-05-31 09:22:21 (rok temu)
do polskup: Nowa Morawa jest najodpowiedniejsza.
2025-05-31 22:34:33 (rok temu)
królJulian
 
+3 głosów:3
Sugerowałbym zamianę, zamiast Olzy wstawiłbym Piotrówkę.
2025-06-08 08:49:25 (rok temu)
Dorobiłem rzekę i resztę poprzestawiałem.
2025-06-08 13:09:11 (rok temu)
Raczej za szlabanem :) Granica ? Przejazd kolejowy ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-07-21 20:45:04 (11 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Cieszyn - Regera 3. I po strojach i okularach lata 60-te
2025-07-21 20:46:15 (11 miesięcy temu)
I się znalazło :)
2025-07-21 20:47:21 (11 miesięcy temu)
do Woj11: Zamkowa 4, nie Rogera 3 :)
2025-07-21 20:48:24 (11 miesięcy temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Woj11: To mogą być równie dobrze początki lat 70. Ograniczyłbym do 1969-73
2025-07-21 20:54:55 (11 miesięcy temu)
Woj11
 
do Desperado: Za cieszyńskim Społem podałem
2025-07-21 20:52:03 (11 miesięcy temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Woj11: Ale Rogera nie jest przy granicy :) A tu mamy szlaban :)
2025-07-21 20:53:27 (11 miesięcy temu)
Woj11
 
do Desperado: Ok i co do lokalizacji i datowania
2025-07-21 21:21:42 (11 miesięcy temu)
do Desperado: Jeścze bym dodal do tego obiektu
2025-07-21 21:26:16 (11 miesięcy temu)
fantom
 
+1 głosów:1
2025-10-16 20:34:02 (8 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 8 miesięcy temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet