| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...141516171819202122
Czyżby ruch na tym przejściu granicznym odbywał się tylko w jedną stronę?
2009-01-14 12:50:14 (17 lat temu)
Janosik
 
Z opisu o mostach cieszyńskich, który wystawił "pawulon" wynika że tak.
2009-01-14 13:02:17 (17 lat temu)
do Janosik: Od połowy lat 70-tych mosty są jednokierunkowe.
2009-01-14 13:28:40 (17 lat temu)
Kolego, mało że budowla imponująca to jeszcze w ciekawy sposób powstała. Most ten budowała firma Dromex w latach 1989-90... Oprócz obecnych filarów były dodatkowe między nimi. Po polskiej i czeskiej stronie wylewano segment mostu a następnie po związaniu wypychano go na filary. Wylewano kolejne i znów wypychano. Tak powstały wszystkie i spotkały się na środku. :) Dla ułatwienia transportu ludzi i sprzętu przez granicę, pod powstającym mostem, był stalowy most technologiczny. Do każdego z filarów było wejście a pod jezdnią jest wystarczająca ilość miejsca by jechać autem ;) Po zakończeniu budowy, filary pośrednie zdemontowano. Imponująca budowla, to fakt... :)
2009-11-15 11:32:07 (16 lat temu)
A jak to jest z tą granicą - można ją przekraczać tam gdzie się komu podoba czy trzeba przechodzić przez przejścia graniczne?
2009-05-28 19:11:13 (17 lat temu)
ŁAPA
 
do Neo[EZN]: Nie ma już przejść granicznych. Można chodzić jak się komu podoba. Jeszcze niedawno, tam gdzie na drodze nie było przejścia granicznego, stały stałe szlabany, albo słupki uniemożliwiające przejazd. Obecnie wszystkie drogi i dróżki są przejezdne, nie ma żadnej ale to żadnej kontroli. Wiaty po dawnych przejściach w wielu miejscach już rozebrano, a budynki posterunków granicznych posprzedawano. Widziałem już przychodnię weterynaryjną w dawnym budynku straży granicznej.
W Raciborzu jeszcze tylko przez rok funkcjonować będzie komenda Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, po czym oddział zostanie rozwiązany.
Jeśli chodzi o kontrolę, to strażnicy graniczni i celnicy urządzają czasem kontrole w głębi kraju, coś na wzór zwykłych kontroli policyjnych, ale na granicy w wielu miejscach już nie mają gdzie siedzieć:)
2009-05-28 19:37:31 (17 lat temu)
A tu być moż e niedługo ktoś otworzy jakiś sklepik...
2009-05-28 23:13:25 (17 lat temu)
do ŁAPA: Zatem fajnie, że można przekraczać granicę tam gdzie się komu podoba :) Myślałem że tylko kontrole zniknęły (choć nie zawsze) a granicę trzeba przekraczać w wyznaczonych punktach.
2009-05-30 17:26:36 (17 lat temu)
ŁAPA
 
zmienić kategorię obiektu na "Granica państwa"
2009-07-26 21:23:48 (16 lat temu)
do ŁAPA: Zrobione.
2009-07-26 21:27:44 (16 lat temu)
Tego środkowego obelisku nie widać chyba na zdjęciu? (a czarnego pieska to dzisiaj chyba widziałem ;)
2009-08-06 23:24:28 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Piesek ten. Tego najważniejszego obelisku nie widać, bo dość głęboko pod mostem, na dnie strumienia, który jakoś dziwnie tego mokrego lata cienką strugą cieknie. Mam jego zdjęcia z góry, ale naprawdę wyszły nieciekawie. Nie chcę zanudzać i nie pokazuję każdego obelisku z osobna - nudy na pudy takie foty.
2009-08-06 23:42:08 (16 lat temu)
Mnie się marzy od dawna Bogatynia - tam jest kolejny trójstyk. Słyszałam od kogoś, że kupa śmieci...:(
2009-08-06 23:49:37 (16 lat temu)
stoik
 
A cóz to za plac zabaw : ) ( twórczość lokalnych władz potrafi zachwycić ).
2009-08-14 17:54:55 (16 lat temu)
stoik
 
( nie ocenię, bo przerwa... )
2009-08-14 17:55:29 (16 lat temu)
Mam prośbę o sugestie kolegów co do obiektu GRANICA PAŃSTWA. Przydałby się taki, bo znika peerelowska infrastruktura przejść granicznych, warto takie zdjęcia zamieszczać. Są też granice II Rzeczpospolitej z 1918 r. ich zdjęcia też mamy. Czy utworzć taki obiekt i wszelkie Olszyny, Okraje również tam przypisywać? Dla zdjęcia, pod którym piszę sama utworzyłam obiekt, który nijak nie wyświetla się w wyszukiwarce pod hasłem granica, a powinien. Wyszukuje się tylko to .
2010-09-08 16:00:49 (15 lat temu)
do Danuta B.: Hmm, tylko pytanie co z obiektami które zmieniły rolę? Ten obiekt [ to np. przedwojenny polski urząd celny.
2010-09-08 17:41:39 (15 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Mimo iż nie widać linka, domyślam się, że chodzi o coś takiego lub . Takie zdjęcia nie są przypisane do granic, bo takich obiektów jeszcze na stronie nie mamy. A na przełęczy Okraj do niedawna były wiaty itp. cuda architektury \"międzypaństwowej\":) Jestem za utworzeniem nadrzędnego obiektu dla całej Polski - GRANICA PAŃSTWA, który skupiałby wszelkie mniejsze.
2010-09-08 18:21:39 (15 lat temu)
Zdjęcie robione z czeskiej strony gdzieś na wysokości obecnego parku. Za drzewami obecna al. J. Łyska (prawdopodobnie ;) )
2009-10-29 13:12:54 (16 lat temu)
augiasz
 
Nie \"Pietrowice\" ale \"Piotrowice\"...
2010-05-08 12:21:32 (16 lat temu)
ŁAPA
 
Zgadza się, moja literówka. Dzięki
2010-05-08 12:47:41 (16 lat temu)
2010-10-06 13:11:27 (15 lat temu)
wito,
 
do † Festung: Kolejowy, a tam drogowy. Tak napisano w ruskim żródle.
2010-10-06 13:14:24 (15 lat temu)
do wito,: No i dobrze napisano - widać, że to dwa różne mosty.
2010-10-06 15:04:52 (15 lat temu)
To nie jest żołnierz polski tylko Strażnik Graniczny, mieli inne czapki i patki na kołnierzach.
2010-10-09 08:06:57 (15 lat temu)
do 308_Banan: Tak strażnik i szkop też strażnik, przynajmniej tak twierdzi NAC.
2010-10-09 16:41:56 (15 lat temu)
WW
 
do Cristoforo: Odpowiednio zmieniłem podpis.
2010-10-10 11:49:48 (15 lat temu)
2010-10-09 16:32:22 (15 lat temu)
pawulon
 
do Cristoforo: Czyli Czechy i nie na granicy. Co z tym robimy?
2010-10-09 17:26:18 (15 lat temu)
czesil
 
+2 głosów:3
Ale spasiony wehrmachtowiec :-) Takiego łatwo trafić!
2010-10-11 20:51:58 (15 lat temu)
Julo
 
do pawulon: Skasować. Skąd te Chałupki się wzięły?
2010-10-11 22:25:30 (15 lat temu)
ŁAPA
 
No jak to wywalamy? Skoro to most w Boguminie, to jest to most graniczny między Polską a Republiką Czeską. A poza tym mamy zdjęcia z zajęcia Trzyńca i Karwiny.
2010-10-11 23:13:03 (15 lat temu)
pawulon
 
do ŁAPA: Tu się z tobą zgodzę. Most jest na granicy więc częściowo po naszej stronie, ale zaraz pojawią się fotki z samego Bohumina i ościennych miejscowości i co wtedy...? Ja bym go zostawił jako Most Graniczny i tyle. Co wy na to ?
2010-10-11 23:34:59 (15 lat temu)
ŁAPA
 
Ja bym zostawił także w obiekcie Przyłączenie Zaolzia.... Wprawdzie wydarzenia terytorialnie działy się na terenie nienależącym dziś do Polski, ale zawierają się tam i Czeski Cieszyn i właśnie mosty graniczne.
2010-10-11 23:46:24 (15 lat temu)
pawulon
 
do ŁAPA: Tak, oczywiście do tego obiektu przypisanie też powinno być, tylko nie wchodźmy dalej w głąb Czech.
2010-10-12 00:09:24 (15 lat temu)
wito,
 
To moje z Bohumina też \"weg\".
2010-10-12 17:24:33 (15 lat temu)
wito,
 
2010-10-12 17:24:52 (15 lat temu)
wito,
 
To moje z Bohumina też \"weg\".
2010-10-12 17:25:48 (15 lat temu)
stoik
 
+2 głosów:2
ale zaraz - ja was nie rozumiem, przyznam. jest obiekt \"Przyłączenie Zaolzia do Polski\" i to jest bardzo wspaniałe zdjęcie w ogólnym kontekście tego obiektu. o co chodzi ? nie wiem - strzelić jakiś wykład o Zaolziu ? bez sensu. każdy umie czytać. a ja się nie znam.
2010-10-12 21:40:34 (15 lat temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 15 lat temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet