| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (13)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...2122następna
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w "Światowidzie" z marca 1927-
2026-06-19 09:39:13 (8 dni temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
2026-06-14 02:20:46 (14 dni temu)
WW
 
Dokładnie rzecz biorąc, słup jest czechosłowacki, a nie czeski.
2010-10-10 11:52:06 (15 lat temu)
do WW: Prawda, dzięki.
2010-10-10 12:29:54 (15 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Ok, narazie przypisalem do tej ulicy, wieczorem jeścze dodam i ten budynek po lewej...szacunek i podziw..☺
2026-06-14 08:57:59 (13 dni temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki, przypisałem też do przejścia granicznego.
2026-06-14 10:35:12 (13 dni temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do vetinari: Utworzyłem podobiekt przejścia granicznego przedwojennego i przypisałem zdjęcia.
2026-06-14 14:42:26 (13 dni temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Podmiana i znaczniki
2026-05-26 14:46:34 (miesiąc temu)
da signa
 
+1 głosów:1
2020-03-15 13:11:54 (6 lat temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Dopisałam do granicy.
2026-01-18 21:46:54 (5 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
2025-12-24 14:16:19 (6 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Przydałoby się ujednolicić nazwę obiektu w Tkaczach i Twarożniku zgodnie z przyjętym formatem nazw przejść granicznych.
2025-12-24 15:04:52 (6 miesięcy temu)
fantom
 
+1 głosów:1
To również nie są Końskie Łby, tylko pewna mała skałka w Czechach niedaleko Śląskich Kamieni:
2025-10-16 20:54:51 (8 miesięcy temu)
fantom
 
+2 głosów:2
Przypisałem fotkę do Śląskich Kamieni. I proponuję jej nie usuwać.
2025-10-18 10:22:12 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+7 głosów:7
Tak mi się przypomnialo.... W grudniu1992r. tuź przed świętami sme, jeścze mieśkając w Hawierzowie pojechali s Izką zadzwonić do jej rodziców źe Izka jest ok, bo to bylo w tuź przed urodzeniem naszej Martiny. Kolejka byla wtedy aź do Dworca kolejowego w Těšíně-500m. Ludzie nas oczywiście widząc Izke s brzuśkiem puściali przed siebie bez problemów. W momencie, kiedy sme dośli do ego budnyku, jakyś polski celnik do nas podskoczyl. Krzyczal na nas źe mamy stać w kolejce i niemamy wyprzedzać stojących ludzi w kolekce. Kiedy mu powiedzialem źe Izka jest w 9 miesiącu ciąźy i ludzie nas puścily, to powiedzial źe go to nieiteresuje i niewpuścil nas do tego budynku. Ludzie się zaczali odzywać jakym prawem nam zabrania wejścz do tego budynku, źe mamy moralne prawo ich wyprzedzić. Koleś się wkońcu zgodzil i wpuścil nas do odprawy. Ale źebyl idiotą, to odrazu po wejściu wyslal Izkę na kontrole osobistą, czy wogóle jest w ciąźy i mnie teź. Po skończeniu tej procedury czekal u drzwy wyjśczowych s tego budynku i powiedzial źe Izka jaką kobieta w ciąźy moźe wyjścz i ijścz na poczte zadzwonić, i ja mam wrócicz na koniec tej kolejky i ją ostać jako źe niejestem w ciąźy, więc niemam prawo na wyprzedzanie....i się rozpoczelo. Ja sie wkur....rzylem, Izka teź... facet juź trzymal mój paszport źe mi go nieodda i groźil źe mnie moźe zatrzymać na 48godzin. Wkońcu do niego pośla ta pani, która sprawdzala czy jest Izka w ciąźy, zabrala mu mój paszport z ręky, podalami go do ręky i otworzyla nam drzwi wyjśczowe z tego budynku. To byly czasy...
2025-10-23 09:53:58 (8 miesięcy temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do vetinari: Tak myślę Veti że wiem o kogo chodzi. Mały, gruby, może kilka lat starszy od ciebie. Miałem wątpliwą przyjemność być u niego w domu. Dzisiaj akurat przeczytałem że w słynnym Transgranicznym Centrum Informacji jest jakaś wystawa o celnikach i okresie kontroli granicznych. Z racji tego co widziałem u niego w mieszkaniu a co jak się chwalił było "podarunkami" (czyt. łapówkami) to chętnie dodałbym do tej wystawy.
2025-10-23 18:47:01 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+5 głosów:5
do tatranclimber: Wieś co, moźe masz racjie, byl mniejszy odemnie i troche grubasek byl ☺☺☺ Jest to juź paru lat, i teraz Martina, moja córka wlaśnie teź jest w oczekywaniu na małą rozbujnice ☺☺☺ Wzedy sme raz na dwa tygodnie wlaśnie jedzili na Pocte do Cieszyna źe by zadzwonić do rodziców. Ciekanie na połączenie bylo czasami nawed godzine ☺☺☺ Dziśaj, mamy telefony komurkowe s aplikacjiami i jest juź naturalne źe dzwonimy sobie po calym świecie. Ludzie lubią narzekać źe się mamy zle, ale zapominamy wlaśnie jak bylo cokolwiek trudne w tych czasach. Ale te kolejky na granicy, zprawdzanie tego co przenoszymy przez granice, kontroly osobiste...tego mi naprawde niebrakuje.
2025-10-23 19:10:06 (8 miesięcy temu)
do tatranclimber: Bylem z ciekawości popatrzyć na tą wystawe. Opróć ciekawych zbiorów prywatnego kolekcionera jest i filmik. Jak widzialem te ujięcia z początku lat 90tych, te kolejky i tlumy na granicy...Odrazu mi się przypomnialo. Nieskończona kolejka od granicy na gielde, i potem ta sama od gieldy wzdłuź Olzy do drugiego przejścia granicznego. Zazwyczaj drzwi zasuwane i wiklina.
2025-10-25 10:19:46 (8 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Da signa: Przypisałem zdjęcie dodatkowo do granicy państwa.
Trochę dziwne to jest, że czeskie znaki stoją już po polskie stronie. Z Geoportalu wynika, że granica przebiega środkiem rzeki i mostu, a kamień graniczny 74/2 jest tylko umownym odbiciem punktu na rzece.
2026-01-18 19:16:10 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Chyba o chodzi o to, pod kogo naleźy ten most. Tz kto się zajmuje jego utrzymaniem. Most prawdopodobnie uśkodzony podczas powodzi w wrześniu 2024r. Wiem źe tam te tereny naprawde dostaly w du.... przez tą powódź. Same centrum Opavy nie, ale juź dzielnice byly zalane i paru mostów bylo dluźszy czas zamkniętych i niektóre nawed nanowo wybudowane.
2026-01-18 19:54:04 (5 miesięcy temu)
do vetinari: Może faktycznie są jakieś międzypaństwowe ustalenia w sprawie utrzymania takich obiektów, ale chyba niemożliwe, żeby most był tylko czeski. A dodatkową tabliczkę pod zakazem wjazdu jak należy interpretować?
2026-01-18 22:14:44 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Znaky drogowe są czeske, i Držkovice są dzielnicą Opavy, więc chyba ustalono źe Opava ma więcej moźliwości do utrzymania prawidlowego stanu mostu, rozumiej naprz. sprzątanie śniegu, drobnych remontów itd. Napewno jest ustalone financowanie z polskiej strony. Moge jutro zadzwonić do Opavy i zapytać, ale.... ☺☺☺
I ta tabliczka ?proste, na most jest pozwolone wjazd powozóm o maksimalnej wadze 17 ton, ale jeźeli by się na moscie znajdowal tylko jeden powóz, to moźe na ten most wjiechać nawed z cięárem 21 ton. W praktyce by to oznaczalo, źe pojazd o wadze 21 ton musi zaczekać z wjazdem do momentu, kiedy się źadny pojaz niebędzie znajdowal na moście.
2026-01-18 22:31:49 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do vetinari: Dzięki. Tak też przypuszczałem. ;-)
2026-01-18 23:11:41 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Niedaleko jest wieś Boboluszki. Tam tez jest most na Opawie i był zniszczony w czasie powodzi. Po drugiej stronie jest czeska miejscowość Skorochovice. I ten most był odbudowany dzięki dofinansowaniu 5 milionów zł przekazanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Także raz jedna raz druga strona finansuje :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2026-01-19 12:55:43 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do da signa: Co ciekawe w marcu 2025 przejeżdżaliśmy prze ten most ( w Boboluszkach )bez problemu !
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2026-01-19 13:20:31 (5 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do da signa: Bracia Czesi powinni utrzymywać wszystkie mosty graniczne, bo od prawie 70 lat są nam winni 365 ha terenu ;)
2026-01-19 13:27:43 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do da signa: Ustawiłem oczko z wachlarzykiem dla zdjęcia na drugi brzeg.
Mam jeszcze takie uwagi (mam nadzieję, że mi wybaczysz). ;-)
Zrobiłaś Rzekę Opawę (Dzierżkowice), ale nie odziedziczyłaś w nim Dzierżkowic, i tych zdjęć przypisanych do niego (oprócz jednego) nie widać w zestawie Wszystkie zdjęcia miejscowości, nawet mimo tego, że każde i tak przypisane jest dodatkowo do wsi (to dziwne). Zrób to i sprawdź. Poza tym moim zdaniem przypisanie do rzeki wystarczy, wtedy do wsi nie musi być. Ale najpierw odziedzicz, a dopiero potem odpisz je od wsi, jeśli chcesz. Przypisałem też do rzeki jeszcze dwa zdjęcia i obiekty mostu oraz plaży.
2026-01-19 19:39:22 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Zdjęcia były przypisane do wsi zanim założyłam obiekt rzeki . Zapomniałam to poprawić. Zerknę na spokojnie czy nie trzeba jeszcze czegoś skorygować.
2026-01-19 19:44:36 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do da signa: Skasowałem jeszcze niepotrzebne notki dzielnicy.
2026-01-19 19:47:10 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Jedna Ci umknęła, ale już usunęłam :)
2026-01-19 19:52:06 (5 miesięcy temu)
Pudelek
 
+1 głosów:1
Może się jednak okazać, że to czeska robota - w każdym razie polskie przepisy nie przewidują takiego znaku, czeskie chyba też nie ;)
2026-06-07 17:53:20 (20 dni temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Pudelek: Ta tablica stoi tu co najmniej od dwóch lat .
2026-06-07 18:28:25 (20 dni temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Pudelek: Mnie się wydaje, źe te kolory naszego herbu są ciemniejsie...tlo czeskiego lwa i bialo-czerwona orlica morawska są napewno.
2026-06-07 18:41:24 (20 dni temu)
Pudelek
 
do ZPKSoft: no proszę... czyli długoterminowa samowola ;)
2026-06-07 19:41:50 (20 dni temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 8 dni temu)
1826
-
1866
1826
-
1888
1870
-
1899
1886
-
1905
1895
-
1905
1900
-
1905
1900
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1910
1900
-
1910
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet