| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...6789101112...2122następna
blatro
 
To jest ulica Niepodległości.
2013-03-14 23:40:51 (13 lat temu)
Podmiana na troszkę większe.
2020-05-28 22:38:17 (6 lat temu)
Datowanie góra paźdierik 1938r potym juź niebylo tej granicy ☺
2021-04-07 16:05:37 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
lnigdy bym nie przypuszczał, że moje zdjęcia nabiorą wartści archiwalnej.
2021-03-20 19:29:21 (5 lat temu)
stoik
 
tu się utworzyła odmiennna kultura - kto nie był, to nie zrozumie. potrzebne są specjalne zaproszenia.
2021-04-13 03:49:17 (5 lat temu)
stoik
 
tu się utworzyła odmiennna kultura - kto nie był, to nie zrozumie. potrzebne są specjalne zaproszenia. Karmi się gołębie. Nie mówię żeby -strefa wolności. Chodzimy bez masek. I wszyscy zdrowi. Panie Niedzielski - zapraszamy na piwo.
2021-04-13 03:55:17 (5 lat temu)
PEŻ
 
Przyczynek do dyskusji na temat rejestracji samochodów.
2013-01-05 23:29:31 (13 lat temu)
SX miało Zabrze.
2013-01-05 23:31:28 (13 lat temu)
PEŻ
 
Stenek poruszył kwestię (ostatnie komentarze) kolejności liter i cyfr.
2013-01-05 23:33:50 (13 lat temu)
PEŻ
 
2013-01-05 23:33:56 (13 lat temu)
Julo
 
Przez pewien czas w Sosnowcu stosowano rejestrację SS, ale skojarzenie z hitleryzmem kazało te tablice zastąpić innymi, ale nie pamiętam jakimi. Wiem, że liter SO używano w Katowicach
2013-01-05 23:41:11 (13 lat temu)
Stenek
 
+4 głosów:4
do Julo: Tu mi się przypomina autentyczne zdarzenie, niedawno kolega mi opowiadał. Stacja benzynowa, także można kupić LPG. Nagle do środka wchodzi starszy pan, jak się okazało Niemiec, i łamaną polszczyzną mówi: - Czy mogę kogoś z Państwa prosić do gazu?
2013-01-05 23:57:41 (13 lat temu)
do Julo: SO - Świętochłowice,
Katowice miejski
S K, V, O, U, Y, A, Ł, Sosnowiec miejski
S S, P, J, Y, A, Ł
2013-01-09 18:53:18 (13 lat temu)
Stenek
 
do YouPiter: A Cieszyn miał blachę: SC
2020-12-16 21:12:40 (5 lat temu)
do Stenek: Może jednak SCI.
2020-12-16 21:24:42 (5 lat temu)
do cracusiac: W tamtym systemie tablic Cieszyn miał SC. Stenek ma rację.
2020-12-16 21:55:14 (5 lat temu)
do paulus60: O ile pamiętam do 1976 roku.
2020-12-16 22:35:02 (5 lat temu)
Stenek
 
+2 głosów:2
do cracusiac: A gdzie tam. SCI to współczesne oznakowanie, warto sprawdzić, zanim się napisze
2020-12-19 00:31:34 (5 lat temu)
do Stenek: To od kiedy jest współczesna rejestracja SCI?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wadomo
2020-12-19 00:45:24 (5 lat temu)
do cracusiac: Wprowadzone 31 marca 2000 r . Wydawanie rozpoczęto w maju 2000 r. Chodzi o białe tablice z niebieskim paskiem z lewej strony z miniaturką flagi państwowej, później zastąpioną kółkiem z gwiazdkami Unii Europejskiej.
Po starych tablicach z napisem SC były jeszcze tablice czarne z białym napisem
np. BBA, BBC itd. w czasach, gdy Cieszyn należał do województwa bielskiego.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2020-12-19 09:42:19 (5 lat temu)
do paulus60: Moja pomyłka, myślałem że to wcześniej. 20 lat to nie tak współcześnie.
2020-12-19 09:45:43 (5 lat temu)
Stenek
 
do cracusiac: No a pisałem Ci - sprawdź, zanim napiszesz. Co to, wujka Gógla nie masz? ;-)
2020-12-19 16:20:07 (5 lat temu)
stoik
 
Kochani. Spędziłem w tym miejscu kilka pięknych chwil. Co do komentarzy - zazwyczaj bywa tak, że najwięcej mówi ten, który nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Fakt tyle smutny co obiektywny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcde
2021-04-13 03:37:45 (5 lat temu)
Zbigniew Kamiński
 
+1 głosów:1
To zdjęcie można przypisać do -> ulicy Niepodległości. Przedstawia dawne przejście graniczne w Zawidowie.
2019-08-01 22:06:46 (6 lat temu)
Tu, teź...góra 1938r. padziernik.
2021-04-07 16:06:17 (5 lat temu)
do vetinari: Jasne, poprawione :)
2021-04-07 21:08:06 (5 lat temu)
do blaggio.: ☺☺☺
2021-04-07 21:13:02 (5 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Smutny widok tam tych czasów....chociaź jeden wielki obóz bratni i sojuśnici , to mogli śmie tylko popatrzyć jak wygląda budowa socializmu u siąsiadów przez ślaban....
2020-12-29 09:58:55 (5 lat temu)
fantom
 
+4 głosów:4
do vetinari: Teraz możecie za to patrzeć, jak wygląda budowa socjalizmu u sąsiadów bez szlabanu....
2020-12-29 10:08:26 (5 lat temu)
do fantom: Wlaśnie, źyjemy w pięknych czasach, tylko o tym zapominamy...Ale takie archiwalne perelky nam to przypominają
2020-12-29 10:39:24 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
nie ja to pisałem, ale podobno się pisze przez samo "ch"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-04-07 11:50:50 (5 lat temu)
Stenek
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-04-07 22:31:43 (5 lat temu)
Stenek
 
A poeta ten mieszkał ongiś przy ulicy Górny Rynek 2 ....
2021-04-07 23:18:42 (5 lat temu)
stoik
 
do Stenek: Prawie. Na ul Górnej.
2021-04-07 23:36:15 (5 lat temu)
stoik
 
2021-04-07 23:37:52 (5 lat temu)
stoik
 
do stoik: chodziło Ci chyba o Juliana Przybosia -
2021-04-07 23:43:09 (5 lat temu)
Stenek
 
do stoik: No tak, o Przybosia, wszak on mieszkał na Górnym Rynku 2. To jeszcze nie jest Górna. A Twoje zdjęcie mówi właśnie o Przybosiu ...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: corr
2021-04-08 15:04:57 (5 lat temu)
stoik
 
do Stenek: Sorry, omlouvam se, pomyliło mi się z Kornelem Filipowiczem. Przepraszam. Przyboś.
2021-04-08 19:50:15 (5 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do stoik: Więcej o Przybosiu w Cieszynie - tu:
2021-04-13 12:41:19 (5 lat temu)
stoik
 
do Stenek: było kilku takich autorów. nie wiem, co ten Cieszyn ma w sobie. dzięki za link.
2021-04-13 14:43:36 (5 lat temu)
Stenek
 
Takie skojarzenie ..... ongiś w GZC były cyklicznie prezentowane (od 5 marca 1993 do 30 września 1994.) felietony p. Żurka z serii "Już mnie w tym Cieszynie ...." - jak się domyślam .... cholera bierze, albo .....szlag trafia, ale nie wiem, czy dobrze główkuję. Imć Przyboś raczej mówi o jasnej stronie mocy ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: corr
2021-04-17 00:11:37 (5 lat temu)
stoik
 
zapraszamy na Zielony.. nie robię prawdziwych zdjęć z granicy. nikt Was nie zabije.
2021-04-17 01:08:48 (5 lat temu)
stoik
 
nie wiem co jest. cenzura.
2021-04-17 01:18:07 (5 lat temu)
Stenek
 
do stoik: Stoik - ostatnie 2 twoje komenty są CAŁKIEM niezrozumiałe - robisz to specjalnie ????? bawi Cię to???
2021-04-17 18:01:09 (5 lat temu)
stoik
 
po paru latach negocjowania z góralami. to każdemu mogą puścić nerwy. nic do nich nie mam a nawet byłem dość lubiany, mówiłem o czym innym, ale chyba zainteresowani się połapią.
2021-04-25 13:24:18 (5 lat temu)
stoik
 
po paru latach negocjowania z góralami. to każdemu mogą puścić nerwy. nic do nich nie mam a nawet byłem dość lubiany, mówiłem o czym innym, ale chyba zainteresowani się połapią. chwilami mam taki zamiar, że próbuję kogoś coś nauczyć. jak do tej pory moje wysiłki idą na marne. a nie jestem nieśmiertelny i wiecznie żył nie będę.
2021-04-25 14:21:18 (5 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+6 głosów:6
do stoik: Ty sam ze sobą rozmawiasz?
2021-04-25 15:41:15 (5 lat temu)
stoik
 
do bonczek_hydroforgroup: wolę z kimż. rozróżniam dialog od monologu,. a nawet wiem, kto to był Hamlet. gadak sobie do czaszki, borok chłop. ale interneta nie było to co... :)
2021-04-25 17:34:33 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet