| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...567891011...2122następna
Stenek
 
+2 głosów:2
Na slupie po prawej piękny kwiat 3 opraw typu ORZ-4
2014-08-16 15:22:39 (11 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-05-24 15:56:35 (7 lat temu)
stoik
 
bardzo ładne.
2021-05-06 22:08:02 (5 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do Stenek: I to wczesna wersja - ze szczeliną wentylacyjną w komorze osprzętu i z mleczną obwódką.
2014-08-16 17:06:46 (11 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Nie znam innych wersji ORZ4 niż ta, którą tutaj widać, ta była jedyną o tym symbolu i takim wykonaniu
Kolega Jarosław chyba ma na myśli kolejną, podobną do tej oprawy, oprawę typu ORZ2, która faktycznie nie miała szczeliny wentylacyjnej ani dodatkowych białych osłon z perspeksu.
Obie oprawy, co warto dodać, wykonane były z laminatów poliestrowych (nie z metalu), pokrytych emalią nitro o efekcie młotkowania. Z tego powodu czasem nazywano je "papiyrzokami"
2014-08-18 23:26:02 (11 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Dobrze, że jest tu to zdjęcie. Na 1 planie dumnie się pręży cud NRD-owskiej motoryzacji czyli Mydelniczka! Za nią czeska EmBeczka. Po lewej piękny kwiat opraw oświetleniowych złożony z 3 trumienek. Po prawej u góry mural reklamowy FACH-u, było ich więcej, jak np. mural CELMY na rogu Wyższej Bramy i P. Wolności. Autorem tego ostatniego, czy też może wykonawcą-malarzem był mój nauczyciel z podstawówki Aleksander Januszewski, on słynął z tego, że tworzył dla wielu szkół tzw. tablo, czyli zestawienie zdjęć maturzystów czy uczniów kończących daną szkołę. Podpisywał swoje dzieła AlJot albo AJot. To nie były tylko same zdjęcia, ale zawsze był jakiś obrazek i On je malował, zaś całość też projektował i realizował
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2012-11-01 17:55:48 (13 lat temu)
stoik
 
ciekawe o czego służył ten dziadowski stolik ? do szybkiego trzepania bagaży ?
2012-11-02 08:59:09 (13 lat temu)
stoik
 
Wy to jesteście tak bardzo merytoryczni, że bardziej być nie można.obiekt jest przeznaczony do szybkiegp wyburzernia. ostatnio naliczyłem aż 15 krawaciorzy z teczkami. w tym Roku Pańskim. mają go podobno przebudować. Z tym iż jak dowiedziałem się z dobrze poinformowanych źródeł. Ma być zburzona tylko górna kondygnacja. makieta tramwaju. mhm . Nie róbcie sobie ze mnie żartów, bo ja wszystko wiem. Vetinari ma blisko, to będzie śledził rozbiórkę. Czekamy na fajne zdjęcia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-05-14 14:18:52 (5 lat temu)
PEŻ
 
+2 głosów:2
do stoik: Bingo. Stoliczek służył celnikom do przeglądania bagaży wyjętych z bagażników samochodów.
2012-11-02 09:01:45 (13 lat temu)
Stenek
 
+2 głosów:2
do PEŻ: Czyli celnicy jako pierwsi użyli takich rozkładanych stolików jako narzędzi pracy ;-) Potem to już wiemy, jak było. Po uzyskaniu wolności nastała w Polsce era handlu stolikowego oraz szczękowego :)
2012-11-02 13:16:47 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Stenek: Ten chyba tylko wygląda na rozkładany, natomiast pamiętam że tych stolików było tam co najmniej kilka...
2021-05-15 21:16:24 (5 lat temu)
stoik
 
do stoik: Uprzejmie donoszę, że rozpoczął się demontaż płyt chodnikowych. Na razie jednej warstwy, bo pod spoodem jest druga.
2021-05-15 21:13:04 (5 lat temu)
do stoik: Jak dla mnie to poszli po najlżejszej linii oporu. Wystawią taras z informacją turystyczną. Nawet nikt nie pomyślał żeby puścić dołem (tak jak pod mostem Wolności) ścieżkę rowerową. Rowerzyści będą dalej musieli przejeżdżać ul. Zamkową i Przykopą żeby jechać dalej wzdłuż Olzy.
2021-05-15 22:11:23 (5 lat temu)
stoik
 
do tatranclimber: Plan jest taki. Taras widokowy ze skwerem i makieta tramwaju. Z tego co wiem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-05-15 22:19:00 (5 lat temu)
stoik
 
miejsce. wiecie co znaczy skrót chwdp ? wbrew pozorom nie to co macie na myśli. CHWDP = znaczy chwalę wszystkich dobrych policjantów. ktoś miał skojarzenia ?
2021-05-06 22:06:53 (5 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do stoik: Ja miałem ale może od tej chwili będą lepsze :)
2021-05-06 22:44:07 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: także dobre :) od dawna się nie śmiałem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-05-06 22:45:54 (5 lat temu)
Ełk•Lyck Fotomuzeum
 
+1 głosów:1
do stoik: Chcę Wstąpić Do Policji.
2021-05-06 22:48:36 (5 lat temu)
stoik
 
do Ełk•Lyck Fotomuzeum: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-06 22:52:50 (5 lat temu)
stoik
 
do Ełk•Lyck Fotomuzeum: chowaj wino do plecaka :)
2021-05-07 05:48:23 (5 lat temu)
stoik
 
Fajne bo aktualne. Pogoga raczej deszczowa. Londyn bardziej niż Cieszyn :) by the way -możemy się umówić na pogodę. trzeba posprzątać cmentarze. gdyby to masz mój numer. dla mnie problem jest ogarnąć się i wyjść/ nawet nie potrzebuję kawy. papierosa.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pioeter
2021-05-06 22:31:32 (5 lat temu)
Fajne są te grafiti, za każdym razem jak tamtędy przejeżdżam na rowerze to zwalniam by je podziwiać
2021-05-09 11:49:01 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
Sytuacja zmienia się dynamicznie. Dzisiaj teren został ogrodzony.
2021-05-17 23:31:11 (5 lat temu)
mamik
 
+3 głosów:3
W środę rozpocznie się rozbiórka "16.05.2021, Cieszyn (PAP) - Rusza rozbiórka dawnej strażnicy przy granicznym moście Przyjaźni w Cieszynie. Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara podała, że wykonawca rozpoczął już prace przygotowawcze. Demontaż budynku ruszy w najbliższą środę.
2021-05-18 07:45:36 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Zakladam więc podobiekt rozbórky tego obiektu......Tyle razy tu ludzi śantaźowano, rozbierano, ale byly i siutacjie kiedy celnik oko zamknąl i przepuścil bez problemów.
2021-05-18 09:55:48 (5 lat temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-19 02:07:21 (5 lat temu)
piotr brzezina
 
+7 głosów:7
do stoik: Wojtku, ten kto nie przeszedł takich zawirowań życiowych to Ciebie nie zrozumie (nie wszyscy ale większość). Nie użalaj się nad sobą, ale weź się ostro za siebie a wyjdziesz na prostą. Wiem coś na ten temat. Napiszę Ci tak, nie jest to proste, mi pomogła i pomaga fotopolska (ja jestem na prostej 11 lat) Duża część fotopolan zna moją przeszłość i wieżę że Ci pomogą dobrym i mądrym słowem. Przepraszam za ten komentarz nie dotyczący zdjęcia ale ...
2021-05-19 06:37:50 (5 lat temu)
stoik
 
do piotr brzezina : Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-19 06:48:30 (5 lat temu)
No, to niejest niestety relikt, granice istnieją nadal, tylko sme o tym jakoś zapomnieli.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2021-05-19 15:51:39 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: niestety. u nas juz tego nie ma.
2021-05-19 16:10:23 (5 lat temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do vetinari: Te czeskie tablice mają teraz inną treść. Informują o przebiegu linii granicznej rzeką i nie zabraniają, jak kiedyś, przekraczania granicy. Mają tylko funkcję informacyjną. Nie ma już na nich "přechod zakázán".
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcde
2021-05-19 17:55:13 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do stoik: Ale jest....moźe nie w centru Cieszyna, ale te tablice nadal są na granicy Polski.
2021-05-19 16:17:08 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-19 16:32:02 (5 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do paulus60: I dobrze....przeźywamy piękne czasy, tylko o tym niewiemy. Cala Europa jest dla nas wolna, dzięky Układu z Schengen....
2021-05-19 18:21:09 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-19 21:18:20 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Dopiero od następnego tygodnia się rozpocznie prawdziwa demolka budynku.
2021-05-20 19:11:27 (5 lat temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-20 20:16:32 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-20 19:16:14 (5 lat temu)
Kopara juź jest na miejscu, jutro się rozpocznie......szkoda mi tego budynku, zwlaścza przy tej cenie rozbiórky.
2021-05-26 18:54:28 (5 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do vetinari: Też do końca nie widzę sensu tej rozbiórki. Ale chłopcy sie namęczą bo to solidna konstrukcja :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-05-26 18:56:17 (5 lat temu)
fantom
 
do vetinari: Mnie nie szkoda. Kiedyś mi w nim celnik wyciągnął z plecaka całkiem sporą flaszkę...
2021-05-26 19:00:01 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do stoik: Wlaśnie się tydzień temy zastanawialem czemu są wzdlóź Młynówky poloźone te drewniane belky, przedwczoraj zrozumialem. Gruz z rozbiórky będzie wywoźony wlaśnie przez polączenia Piastowskiej i Zamkowej. Trudno tam będzie z przechodzeniem. Co do rozbórky, szybko pujdzie, W momencie kiedy się naruszy pierwszy element tego skeletu, to juź pujdzie samo. Waźne źe by sie nikomu nic niestalo. Budynek jest zbyt blisko zbocza i rzeky.Moźe jeście będzie ciekawo....
2021-05-26 19:01:46 (5 lat temu)
stoik
 
do fantom: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-26 19:03:06 (5 lat temu)
do fantom: Nam teź paru razy celnicy "dopisali", Izke zprawdzali czy jest naprawde w ciąźy, proszek do szorowania kazali wysypacz, ale zaś pamietam jak nas przepuśczano z zamkniętymy oczami kiedy sme przewozili wędliny albo jarzyny. Zaleźy jak się trafilo...Miasto Cieszyn będzie chyba najwiecej informowane na obywatela miasto w Polsce, bo to juź chyba trzecia placówka informacyjna tu powstanie. nadodatek, naszy się szykują źe ponownie otworzą placówke Informaciji turisticznej po drógiej stronie mostu.
2021-05-26 19:07:24 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-26 19:03:57 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-26 19:17:34 (5 lat temu)
fantom
 
do vetinari: Zawsze chciałem sobie przywieźć od was takiego dużego Johny Walkera z huśtawką do nalewania. Ale bałem się że mi go te dziady na granicy zabiorą. A potem zlikwidowali granice, Johny Walkery podrożały i czar prysł...
2021-05-26 19:20:10 (5 lat temu)
stoik
 
do fantom: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-26 19:23:43 (5 lat temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do stoik: Otóż to ;)
2021-05-26 19:25:26 (5 lat temu)
stoik
 
do fantom: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-05-26 19:33:09 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet