| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...2122następna
stoik
 
+1 głosów:1
w górnym lewym rogu to Ochodzita ?
2021-09-12 19:33:49 (4 lata temu)
arkuba
 
+1 głosów:1
Historię trzeba uaktualnić znów. Most z powodu złego stanu technicznego zamknięto w 2020 r. i postawiono obok bardzo prowizoryczną kładkę. 1 grudnia 2021 r. uroczyście otwarto nowy solidny most!
2021-12-07 20:42:20 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Podmiana na lepszy skan.
2021-12-27 09:25:49 (4 lata temu)
stoik
 
zakręcili wodę,
2021-09-12 19:37:11 (4 lata temu)
Anneob
 
Czy wiadomo dlaczego wyburzano te budynki.Nie mogłyby zostać atrakcją turystyczną. Czy były już w tak złym stanie?
2021-06-13 13:50:47 (5 lat temu)
pewu
 
+2 głosów:2
Bardzo szkoda tego budynku, architektura budynków granicznych była zazwyczaj niezwykle ciekawa. Nie inaczej było w tym wypadku.
2021-06-14 08:40:23 (5 lat temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Nic nie wiem o ‘’tej pani’’. Ale to bez znaczenia. To standard. Kiedyś, gdy ‘’sprzedawano interesy narodu’’ robiono to skrycie, po cichu. Aby tylko obywatele nie wiedzieli, co dzieje się naprawdę. Teraz bezczelnie, wprost i jawnie można wysługiwać się obcym dworom. Skąd my to znamy.
2021-06-16 19:15:48 (5 lat temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-06-24 00:49:21 (5 lat temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-13 17:11:20 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Anneob: Budynek byl w dobrym stanie, solidna źelbetonowa konstrukcjia wypelniona ceglamy, moźe dach byl juź w troche zlym stanie...Ale....ale istnieją dotacjie z budźetu UE, Sam budynek wiele lat funkcionowal dla róźnych strowarzyśeń spolecznościowych. Bibloteka, kawiareńka, wystawy, koncerty, wolnoczasowe aktiwity dla dzieci. Problem polegal na tym, źe to byly niezaleźne stowarzyśenia, finansowane z zbórek i róźnych fundacji. Komuś się niepodobala ta niepodlegloścz i wolnoścz, i nieprzedluźyl wynajem tego budynku. I ktoś sobie buduje pomnik. Mimo inne tu powstaje 3 punkt informaciji dla turistów w Cieszynie....drógy się znajduje na Górze Zamkowej, cca 150 m od tego budynku, i pierwszy punkt jest na Rynku w Cieszynie. cca 350 m od Mostu. Po czeskiej stronie się będzie teź znajdowal ten sam punkt informacijny...
2021-06-13 16:18:26 (5 lat temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dziękuję za odpowiedź :) Skąd my to znamy… Podobnie było z ‘’zacieraniem śladów’’ po granicach pomiędzy państwami. Np. z granicą w rejonie Świeradów (Czerniawa). Jajogłowi zza Odry od dawna, chcą utworzyć molocha. A tu. Na co mają być przeznaczone ‘’dotacje z Centrali’’, że niemożna zachować niewielkich budyneczków? Mimo woli i potrzeb lokalnej społeczności, także atrakcyjności turystycznej. No tak, są jeszcze tzw.‘’decydenci’’.
2021-06-13 16:47:24 (5 lat temu)
stoik
 
do Anneob: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-06-13 18:01:16 (5 lat temu)
do Anneob: Obecnie jest poprostu taky trend....
2021-06-13 18:17:36 (5 lat temu)
stoik
 
do pewu: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-06-15 03:59:06 (5 lat temu)
do Anneob: Prawdopodobnie chodzi o pani burmistrz Cieszyna.....
2021-06-16 19:51:55 (5 lat temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-06-16 20:54:23 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do stoik: Coś tam wczoraj zfocilem, ale niestety, musialem ijścz do pracy....Ale widze źe Daniel uratowal situacjie ☺☺☺.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2021-06-24 08:50:04 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do stoik: Waźne źe sie udalo sfotografować tą "dzióre" Ani niewiesz jak mi dziśaj bylo źal jak latalem po tej Dworcowej i wiedzialem źe jeźeli tam ten ciekawy obiekt byl, to na 100% by byl zasypany.....
2021-07-13 18:51:29 (4 lata temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-13 19:52:27 (4 lata temu)
do vetinari: Masz zdjęcia tego tunelu?
2021-07-13 20:26:50 (4 lata temu)
do tatranclimber: Tak, tz tej dziury w sklepieniu widocznej na powierzchni terenu .
2021-07-13 20:33:03 (4 lata temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-13 23:05:25 (4 lata temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-14 15:54:26 (4 lata temu)
do stoik: Miałem tam looknąć z rana ale żeby sie tam dostać trzeba by przez płot skakać lub pod mostem. Z drugiej wersji nie skorzystałem z racji że ktoś już czaił pod mostem. Ciekawe kto pokusi się z aparatem na nowo odkryty kawałek muru miejskiego.
2021-07-14 20:49:42 (4 lata temu)
do tatranclimber: Ten ceglany ?
2021-07-14 21:00:02 (4 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-15 20:06:53 (4 lata temu)
do vetinari: Fragment muru łączący zamek z Bramą Frysztacką
2021-07-14 21:08:40 (4 lata temu)
do tatranclimber: Tz. od strony Bobrówky ?
2021-07-14 23:25:19 (4 lata temu)
do stoik: To niejst to miejsce, chodzi o jakąś kaminice wzdlóź Zamkowej.
2021-07-15 20:20:32 (4 lata temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-15 20:24:39 (4 lata temu)
do stoik: Veti dobrze prawi. Mogę być tam z rana w 6
2021-07-15 21:30:15 (4 lata temu)
2021-07-15 21:37:43 (4 lata temu)
tatranclimber
 
+3 głosów:3
do tatranclimber: Byłem (tzn aktualnie jestem), sprawdziłem. Przebili się do Młynówki. A mur przykryty.
2021-07-16 06:00:56 (4 lata temu)
do tatranclimber: Gratulacjie ☺☺☺ Nie ma jak to pasija ☺☺☺ ja się poddalem, o 6 rano jeścze spalem ☺
2021-07-16 09:08:08 (4 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-17 02:30:08 (4 lata temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-07-20 03:02:11 (4 lata temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-08-03 23:00:43 (4 lata temu)
stoik
 
prace będzie prowadzić ta sama firma, prawdopodobnie od przyszłego roku, tzn. będą to robić w swoim tempie. cały ten plan jest już obśmiany, szlakiem tramwaju. miasto - czy zyskało na czymś, szczerze mówiąc wątpię, ale ktoś przygarnął duże pieniądze, mówiąc wprost - jakaś sranda za pieniądze podatników.......
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2021-09-20 19:37:41 (4 lata temu)
To z jakiejś książki czy czasopisma?
2021-11-26 21:27:46 (4 lata temu)
atom
 
+1 głosów:1
Ktoś się napracował, żeby wykonać grafikę na podstawie zdjęcia.
2021-11-27 22:18:56 (4 lata temu)
Ewqa100
 
do ritterswalder: "Illustrirten Zeitung" in Leipzig z dnia 28 lipca 1866
2021-11-27 20:17:02 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Witamy na fotopolsce, doeditowalem to zdjięcie do podobiektu budynku przejścia granicznego-rozbiórka budynku. W razie pytań, uwag, albo problem=ow z editowaniem napisz swoją uwage w komentarzu pod zdjięciem i napewno się znajdzie pomocna ręka ☺.
2022-02-06 11:36:02 (4 lata temu)
stoik
 
+1 głosów:1
"widok na nieistniejące zabudowania..." - jak można widziec coś, co nie istnieje ? :)
2022-02-07 10:01:48 (4 lata temu)
stoik
 
+1 głosów:1
jtak akoś mnie rozbawiłło to sformułowanie. nie żeby cos wytykać. służymy zawsze wszechstronną pomocą :)
2022-02-07 15:19:02 (4 lata temu)
Askofer
 
+2 głosów:2
do stoik: Widok na miejsce gdzie kiedyś lub w latach takich i takich stały budynki przejścia granicznego w Cieszynie .
Chyba tak to powinno brzmieć .
2022-02-07 11:12:40 (4 lata temu)
do stoik: No, troche cegiel tam pozostalo, jak ma czlowiek wyobraźnie....
2022-02-07 14:34:21 (4 lata temu)
do Askofer: Moźe kolega jest zpoza Olzy tak jak ja, teź robie blędy...i nie tylko na fotopolsce ☺
2022-02-07 14:35:01 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Askofer: To jest literacka przenośnia ;-)
2022-02-07 15:28:13 (4 lata temu)
Askofer
 
+3 głosów:3
do vetinari: Vetinari tu nie ma błędu językowego jako takiego. Tu jest błąd logiczny. No chyba że ten błąd jest zamierzony bo jest elementem np: Białego wiersza. Wtedy wiadomo - licentia poetica. A Ty bardzo dobrze radzisz sobie z j. polskim.

Pozdrawiam
2022-02-07 15:00:08 (4 lata temu)
do Askofer: Wierz mi źe to niejest tak latfe, ja to widze po swojej Izce. Chociaź mieszka w Czechach 30 lat, na codzień uźywa czeski język, to nadal ukladanie slów w zdaniach jest dla niej trudne. I ja jestem na portalu prawie 8 lat, i ciągle jestem s podziwem źe mnie rozumiecie ☺ Nadodatek, sporo miejscowych na Zaolziu, chociaź są Polakami, uźywają na codziennie gware, i ta gwara juź jest pelna bohemismów.
2022-02-07 15:08:58 (4 lata temu)
do stoik: Ja się wlaśnie nad tym opisem jakoś niezastanawialem, poprostu go jakoć zrozumialem, wiem co chcial powiedzieć....
2022-02-07 15:23:39 (4 lata temu)
stoik
 
+1 głosów:1
Ksiegarnia Krytyki Politycznej - tak niedawno, a juz mało kto o niej pamięta. W sumie mało kto tam bywał...
2022-02-21 13:56:21 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet