| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...2122następna
Podmiana.
2022-02-26 10:23:50 (4 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do chrzan233 : Taka podmiana cieszy, dzięki :)
2022-02-26 11:17:07 (4 lata temu)
Pudelek
 
+1 głosów:1
Biorąc pod uwagę, że stoi po stronie czeskiej, to raczej poaustriacki.
2022-03-10 19:24:06 (4 lata temu)
stoik
 
mało jest obecnie takich miejsc, gdzie młodzi twórcy mogą się pokazać. najlepiej jak to zachodzi za porozumieniem stron. po co komu potrzebne konflikty z prawem.
2022-04-16 18:05:33 (4 lata temu)
cracusiac
 
+3 głosów:3
Alf.
2022-04-16 19:40:31 (4 lata temu)
paulus60
 
+2 głosów:2
Gordon Shumway :))
2022-04-17 07:31:56 (4 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
Bardzo lubił koty ;)
2022-04-17 08:45:32 (4 lata temu)
max
 
+6 głosów:6
do cracusiac: Z Melmaku :)
2022-04-16 19:51:22 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+4 głosów:4
do Jarosław Dubowski: Tak, z frytkami ;-)
2022-04-17 19:14:20 (4 lata temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Na pogrzebie Szczęściarza Alf powiedział Przypomina mi się modlitwa, którą on odmawiał codziennie wieczorem: "A jeśli zejdę z tego świata, usmażcie mnie z frytkami i sałatą.”
2022-04-17 21:02:53 (4 lata temu)
stoik
 
Zaolziański Zwrot podał z właściwym sobie refleksem.
2022-02-23 17:20:06 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do stoik: Zaolzianski Zwrot ma pól roku zpóźnienia..... my juź to wiemy od lipca.....☺☺☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2022-02-23 17:40:30 (4 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
W roku 1969 na moście leżał wielki stos chrustu. Takie zasieki były bardzo skuteczne. Dużo łatwiej było przeskoczyć potok.
2022-04-28 21:45:56 (4 lata temu)
Mam malą prośbe. Wczoraj zauwazylem, źe się chyba rozpoczely prace na budowie nowego obiektu, Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej. Mam dla niego zaloźić osobny obiekt, albo dopiąć nowy podobiekt do nieistniejącego juź budynku przejscia granicznego ? Dziękuje za porade.....
2022-03-23 19:52:23 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+5 głosów:5
do vetinari: Nowy.
2022-03-23 20:08:53 (4 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Eugeniusz S.: Też tak uważam.
2022-03-23 20:35:27 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: Ok...dziękuję...
2022-03-23 20:51:58 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Dobra, numer posesiji jeścze nieznam, ale chyba będzie ten sam tz Zamkowa 1. Dziękuje....
2022-03-23 20:52:59 (4 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do vetinari: Numer posesji powinien pozostać ten sam, bo posesja (działka) jako nieruchomość nie jest tożsama z budynkiem, chociaż przy większych inwestycjach już nie musi tak być. W tym przypadku gdy nowy budynek zajmie tę samą działkę, co stary, i tyko tę, to numer pozostanie bez zmian.
2022-03-23 21:28:00 (4 lata temu)
do blaggio.: Tak go teź dodalem ☺ ale dziękuje za pomoc i porade ☺
2022-03-23 21:30:28 (4 lata temu)
Dana
 
Nie bardzo wiedziałam, co z tym zdjęciem zrobić. Do kosza?
2022-03-09 09:59:11 (4 lata temu)
Askofer
 
do Dana : Dlaczego do kosza ? Jest miejsce są budynki . A i budynek gospody zachował się do dziś . Trzeba zrobić rozpoznanie .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korek
2022-03-09 19:51:37 (4 lata temu)
Dana
 
do Askofer: Problem w tym,że budynek stoi na ziemi czeskiej.
2022-03-09 20:08:20 (4 lata temu)
Askofer
 
do Dana : Ciekawe czy to przejście funkcjonuje w obecnych czasach.
2022-03-09 20:13:20 (4 lata temu)
do Dana : Mamy dzial rozpoznane poza Polską-Czechy....Ale chyba wasrto pozostawić tak jak jest przypisane...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2022-03-09 20:13:28 (4 lata temu)
stoik
 
nie ma wagonu :) jest przyjemny szlak spacerowy. dziki czosnek rośnie w dużych ilościach.
2022-03-25 21:49:37 (4 lata temu)
do stoik: Wagon jest kawałek dalej po czeskiej stronie przy ogródkach działkowych, ale inny ;)
2022-03-26 07:53:46 (4 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-03-26 19:42:46 (4 lata temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-03-26 19:53:08 (4 lata temu)
Na tym zdjęciu zachęcają od odwiedzenia schroniska "Grenzendorfer Höhen Baude".
2022-04-15 20:02:02 (4 lata temu)
Widać też drogowskaz na Pansker czyli Pańską Górę. Granica z Czechami.
2022-04-15 21:21:57 (4 lata temu)
I jeszcze jeden drogowskaz na Lewin Kłodzki.
2022-04-15 21:23:34 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
do Desperado: Czyli to mogą być okolice Dusznik.
2022-04-15 20:52:14 (4 lata temu)
do ZPKSoft: Tym bardziej, że znalazłem parę zdjęć z opisem "Glatzer Bergland" właśnie z okolic Dusznik lub samego miasta.
2022-04-15 20:53:10 (4 lata temu)
fantom
 
do Desperado: Schronisko też było przy samej granicy. Podejrzewam że fotka została zrobiona w górnej części ul. Podgórze. Widać czas dojścia do schroniska na tablicy w minutach jako liczbę dwucyfrową i to by pasowało.
2022-04-15 21:25:35 (4 lata temu)
do fantom: Czyli stawiasz na Duszniki ? Całkiem prawdopodobne, bo wszystkie wskazówki by na to też stawiały.
2022-04-15 21:40:27 (4 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
2022-04-15 21:42:42 (4 lata temu)
do fantom: Dopisałem. Dzięki.
2022-04-16 08:24:34 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Troszećke poprawilem przypisanie i sam opis zdjięcia.
2022-04-18 16:46:54 (4 lata temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Ciężarówka ma napis: "Nebezpecny naklad" - tłumaczyć chyba nie trzeba ?. (oczywiście słowo >trzeba< rozumiane po polsku, nie po czesku). Auto załadowane jest butlami z gazem technicznym, być może acetylenem lub innym niebezpiecznym - dziś są to towary kategorii ADR. W tamtych latach nie było takich jak dziś znamy kierunkowskazów w ciężarówkach, ich rolę pełniły opadające po prawej lub lewej stronie kabiny opadające strzałki koloru czerwonego, czyli kierunkowskazy ramieniowe. Widać to tuż przy szybie kierowcy na powiększeniu zdjęcia. Strzałka jest schowana w obudowie. Więcej tu =>
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: corr
2022-04-18 20:24:22 (4 lata temu)
do vetinari: Wy macie to przejście tak skomplikowanie podzielone, że nie ma szans dobrze dopisać :) Dzięki :)
2022-04-18 16:52:50 (4 lata temu)
do Desperado: No, most jest przypisany do Głównej, która jest w Czechach ☺ ale widok jest z Zamkowej. Zdrógiej strony, dorobilem obiekt starego przejścia granicznego.
2022-04-18 17:00:21 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet