| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...2122następna
I jak sie Wam podobal Náchod??
2016-04-26 07:29:59 (10 lat temu)
To w Czechach droższa benzyna?
2016-04-26 08:46:14 (10 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Byłem w 2009. Zatrzymałem się w tanim hotelu Jasmin, miła obsługa, ale niestety kafelki w łazience nieco obtłuczone. Dobrze funkcjonuje zintegrowany system komunikacji (PŘESTUPNĺ JĺZDENKA). Za 26 kč (bilet ważny przez 75 min.) przejechałem kawał miasta autobusem i metrem i dotarłem na Hradčany. Stamtąd bezwzględnie przepiękny widok na Pragę. Zmiana warty codziennie gromadzi tłumy. Warto odwiedzić Kaunický palác (Mucha Museum), świetne, oryginalne, niepowtarzalne dzieła Alphonsa Muchy. Większość mieszkańców Pragi nie reaguje na prośby turystów z mapami w rękach, ale im się nie dziwię :) Miasto jest bardzo bogate i ciągle inwestuje w odnawianie starówki, ale daje się zauważyć, że przy tego rodzaju odnowie znika bezpowrotnie klimat miejsc. Przy rzece, na bulwarach, zauważyłem wiele niedoróbek, granit, marmur się zapada, rozłazi.
Tuż przed wyjazdem napiłem się czeskiego piwa (1 litr) i w pociągu miałem wrażenie, że Czeszki mnie nie lubią, bo ciągle wietrzyły wagon :)
2016-04-26 11:17:07 (10 lat temu)
Bardzo dziekuje wszystkym za ocenianie mojej stolicy. Powiem tak, Ja pamietam Prage, kiedy bylo wolno na mostu Karola robicz zdjecia se uźiciem statiwu, pamietam Prage w nocy, kiedy bylo moźna sobie spacerowacz po Malé Straně..Chyba dla tego bylem wczoraj zdziwjony nad tym zdjeciem .Środek sezonu, centrum starówky..i nie ma ludzi....:-)
Wlaśnie tu, na tym przejśczu ciekalem chyba 4 godziny na Izke, kiedy do mnie przyjechala do wojska, i razem sme prześli cala nocna Prage...Przes to przejście "uciekalem" do Izky z wojska, mialem to bliźej. I niebylo wtedy problemu zlapacz stopem samochod do Kludowej..albo nawed do Wroclawia...Dla źolnierza byla kaźda korona zaośczedzona waźna :-)...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: walka s ortografia :-)
2016-04-26 18:37:20 (10 lat temu)
czy zdjęcia z Nahodu też mozna wstawić ? czy to juz za daleko od granicy?
2018-09-21 18:56:33 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: Tym razem Nachod widzieliśmy zza okna, ale znamy to miasto z poprzednich wyjazdów. Piękne miasto, wspaniały zamek i dwa misie żyjące w dawnej fosie. Teraz byliśmy kilka dni w Pradze, stanowczo za krótko, ale i tak wielogodzinne zwiedzanie czujemy w nogach :-) Fotki niestety nie na FP, ale coś możemy Ci podesłać na priva.
2016-04-26 09:14:35 (10 lat temu)
do vetinari: Byłem tam 2 lata temu i spodobał mi się - przyzwyczajony jestem do polskich ziem i fajne było uczucie przebywania na "obcym gruncie" - trochę inna architektura, bardzo ładny zamek - choć niestety żeby cały zwiedzić to trzeba wykupić bilety na każde piętro osobno... no i wychodzi dosyć drogo za zwiedzenie całego zamku.

Parking przed zamkiem płatny ale to normalne no i cena w porządku - niestety musiałem pojechać do bankomatu bo złotówek nie przyjmują /to też normalne/ - szukałem bankomatu aż znalazłem, parkuję auto - idę do bankomatu a tu biegnie za mną pani parkingowa z kwitkami, uśmiecha się i krzyczy "oplatu! oplatu!" - ja do niej "ale ja tylko na chwilku do bankomatu" - uśmiechnęła się kolejny raz i odpowiedziała, że dobrze.

Pani parkingowa przed zamkiem również śmieszna bo to taka pani - śpioch. Jak nie podejdziesz do budki żeby opłacić parking to Cię nie zauważy - a jak już zapłacisz papierkiem to wydaje drobniaki przez kilka minut :) Ogólnie bardzo sympatyczne miejsce i miasto choć nie byłem tam długo.
2016-04-26 10:06:01 (10 lat temu)
skrzypa
 
do vetinari: O ja to o Nachodzie mogę całą powieść napisać w latach 90-tych jako młody chłopak zarabiałem na granicy jako " mrówka " bardzo ciężka praca to była ale dobrze płacili :-) po dwóch tygodniach łażenia tam i z powrotem mogłem sobie pozwolić na wakacje w Rzymie . Później jeździłem bardzo często do Nachoda na zakupy : lentilki, mleczko w tubce Piknik, takie płaskie salami czy Primator to były obowiązkowe zakupy :-) . Miasto piękne zamek rewelacja i wspaniałe piwnice w centrum z najlepszymi w Czechach knedlami i pysznym piwem . W sierpniu będę. niestety tym razem tylko przejazdem .
2016-04-26 17:09:10 (10 lat temu)
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2018-09-21 14:30:23 (7 lat temu)
Marek W
 
+1 głosów:1
do vetinari: A ja z Nachodu znam tylko browar Primator, który udało mi sie zwiedzić i podegustować piwko. Fajnie było.
2018-09-21 19:29:01 (7 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: Tak, i benzina i ropa...
2016-04-26 08:57:58 (10 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: Tam zawsze paliwo było droższe
2016-04-26 19:25:50 (10 lat temu)
do ZPKSoft: Jeźeli moźna poprośicz o paru zdjeć.. Ciekawy jestem na poglad fotopolański na Prage. Bardzo lubie nasza stolice, niestety..ostanio jakoś nie mam czasu, i powiem śczerze...Juź to niejest ta Praga ktura ja pamietam. Puste ulice, stare, przes wplyw czasy zniśczone kamienice...teraz praga jest dla turystów. Niestety, marzy mi sie jeścze raz widziecz katedre sw. Wita, cala, i s przewodnikem.....
2016-04-26 09:20:37 (10 lat temu)
do ZPKSoft: Byłam , widziałam tylko jednego misia. Drugi pewnei się schował :)
2018-09-21 14:40:55 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Jedno już Ci posłałam. Praga wspaniała, tylko nadmiar turystów utrudnia zwiedzanie. Akurat było bezpłatne zwiedzanie komnat zamkowych więc kolejka do zamku na ok. 6 godz Obleźliśmy więc tylko z zewnątrz. Kościół św. Wita robi wrażenie. Mieliśmy świetnego przewodnika, gościa z Kłodzka, który przekazał nam mnóstwo ciekawostek (i nie tylko) o Twoim pięknym kraju.
2016-04-26 09:59:35 (10 lat temu)
do vetinari: Po Pradze nie da sie poruszac, turysci, turysci i jeszcze raz turysci. Bylem parokrotnie zrobilem mnostwo zdjec, choc raz padla mi karta sd i prawie tysiac zdjec poszlo....
2016-04-26 11:33:16 (10 lat temu)
do vetinari: Praga jest piekna tylko ci turysci, chyba nie ma miejsca gdzie ich by nie bylo. Troche zdjec z Pragi znajdziesz;
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wiadomo
2016-04-26 11:36:14 (10 lat temu)
do vetinari: Kiedy byłem pierwszy raz w Pradze, to po Złotej Uliczce chodziło może 5 osób. W 2015 zrezygnowałem ze zwiedzania. Ale Praga to je to :) I za każdym razem odkrywam coś nowego. Ostatnio Muzeum Sexu :) Wrażenia niezapomniane :)) Mógłbym w Pradze mieszkać :)
2018-09-21 14:36:02 (7 lat temu)
max
 
+1 głosów:1
do vetinari: Pamiętam Pragę z lat 1985-1987 (chyba, +/- rok) z dwóch pobytów na praktykach studenckich. Zakwaterowanie w akademikach na Strahovie, blisko stadionu. Wieczorami spacerek na Malą Stranę na piwko do Bonaparta, który był wtedy klasyczną piwiarnią z długimi stołami i ławami przy nich. Mala Strana nieco zapuszczona ale niezwykle klimatyczna. Bylem w Pradze kilka lat temu i z klimatu nic nie zostało ...
2018-09-21 18:59:44 (7 lat temu)
do ZPKSoft: W katedrze św. Wita znajduje się czaszka św Łukasza, którą widziałem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korek
2016-04-26 19:23:31 (10 lat temu)
do Wacław Grabkowski: W Pradze mozna znalezc niepowtarzalne pomniki. Niestety jeden z nich zlikwidowano przed moim przyjazdem do Pragi.

Samych pomnikow w Pradze jest mnostwo, tylko trzeba szukac.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wiadomo
2016-04-26 11:27:27 (10 lat temu)
do cracusiac: Rzeczywiście, nieprzyzwoity.
Ten jest ciekawy
2016-04-26 17:12:05 (10 lat temu)
do cracusiac: Chciałem Ci pokazać jeszcze dwa, ale nie ma ich na Internecie. Wywarły na mnie duże wrażenie. Pierwszy przedstawia bardzo dynamiczne maszkarony, które jakby konwersują z przechodniami, a drugi wielkiego wojaka, którego but sięgał mi prawie do kolan.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2016-04-26 17:23:25 (10 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Oczywiscie mam go na zdjeciu. Jak napisalem tego rodzaju pomnikow jest wiecej w Pradze, tylko trzeba ich szukac.
2016-04-26 17:15:07 (10 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Tylko Czesi tak potrafia....
2016-04-26 17:56:55 (10 lat temu)
2016-04-26 18:11:14 (10 lat temu)
skrzypa
 
do vetinari: A ja ostatnio jak byłem w Pradze to lało jak z cebra :-)
2016-04-26 18:49:34 (10 lat temu)
do skrzypa: Trzymaj mi kciuky, ja teraz wyjeźdźam do Polski..i pogoda nic dobrego nie wruźy... :-)
2016-04-26 18:53:56 (10 lat temu)
skrzypa
 
+2 głosów:2
do vetinari: Spoko od 30.04 ma być cieplej bo teraz to rzeczywiście jak w lutym .
2016-04-26 18:57:59 (10 lat temu)
do skrzypa: Dobra, wierze Ci, niebede juź patrzycz na prognoze...Niewiem jak w polsce, ale w Czechach napadlo aź 15cm śniegu..
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek .-)
2016-04-26 19:03:55 (10 lat temu)
do skrzypa: A no, żebyś wiedział... w grudniu i styczniu było kilka cieplejszych dni niż te które mamy ostatnio... :(
2016-04-26 20:31:46 (10 lat temu)
do Tommy tricker: Tak, siec staciji benzyna prześla pod Orlen.
2018-09-21 16:48:53 (7 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Desperado: Ja ostatnio odkrylem w Pradze...slynna restauracjie "U Pinkasů".

.kawalek od Placu Waclawa...coś niesamowitego...Zlota Uliczka...kiedyś coś normalnego i wolno dostepnego dla zwiedzajacych Hradczany. Nie dal bym chyba rade mieszkać w Pradze...nie lubie tlumów...Niestety, tlumy turystów sa w pradze ciagle, tam sie sezon konczy 31.12 i rozpoczyna 1.1. Ale sa i inne i ciekawe miejsca w mojim kraju, i jest tam napewno mniej turystów....
2018-09-21 16:55:48 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do da signa: A może już poszedł... do misiowego nieba ? Młode to one nie były.
2018-09-21 14:50:03 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Tak mogło się stac. W ogole to szkoda mi tego misia było, nie był radosny...
2018-09-21 15:08:18 (7 lat temu)
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2018-09-21 18:47:54 (7 lat temu)
do vetinari: Na przykład Karlova Studánka. Bardzo lubię tam jeździć :) Dobra kuchnia.
2018-09-21 18:28:21 (7 lat temu)
do Desperado: Tz. źe wieśz co to jest naprz. "SVÍČKOVÁ" ???
2018-09-22 07:03:14 (7 lat temu)
do Tommy tricker: Nam sie wlasnie zdarzylo zobaczycz ten zamek, kiedy misto bylo w mgle, czy wtedy jeścze smogu....wywstawal z tej chmury i miasta widacz niebylo...przepiekny widok....
2018-09-22 07:00:43 (7 lat temu)
esski
 
do da signa: Danusiu.. w tym przypadku padnie słowo - nie. Czynimy to w przypadku Cieszyna, Słubic, Zgorzelca .. być może kilku innych, ale Nahod nie tyle jest za daleko, ino nie jest/ nie był w jednych granicach adminstracyjnych z Kudową Zdrój. O odległości można podyskutować w przypadku Frankfurtu nad Odrą. Najdalsze zabudowania są z pewnością dalej od granicy państwowej jak cały Nahod razem wziety.
2018-09-21 19:06:55 (7 lat temu)
do max: Wlaśnie...ja pamietam taga Prage...klimatyczna, bez tlumów turystów. Kiedy moglem sobie na Placu Waclawa kupić parówke z rogalikiem za pare groszy. Kiedy byla moźe wiecej brudna ale originalna. Kiedy w knajpkach gral akordeon i ludzie śpiewali. Teraz jest Praga zbyt podporzadkowana byznysu i turistice. Niestety...coś za coś. Nadal Prage lubie jako patriota, kocham ja za jej historie tak mocno i bardzo zwiazana z mojim krajem, uwielbiam jej architekture, nadal mnie zdziwia ciaglymi odkryciami tajemniczych zakatków. Ale....Juź to niejest ta stara Praga.
2018-09-22 06:51:15 (7 lat temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do esski : Teraz rozumiem. dziekuje za wyjasnienie:)
2018-09-21 19:18:45 (7 lat temu)
do Marek W : ☺☺☺ gratulacjie...Ja w tym browaru niebylem..tz jeścze niebylem...ale ich produkty znam.
2018-09-22 06:56:33 (7 lat temu)
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2018-09-22 11:16:46 (7 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Tommy tricker: Citrina, to jest citrina...i pod bita smietana jest sok z źurawiny. Powinno ale być źurawina w kstalcie plodów. Typowo czeskie jedzenie. Mieso powynno być naprawde z polendwicy wolowej, tylko...cenna tego miesa jest niesamowita. Ja prawdziwa "svíčkovo" z poledwicy jadlem tylko raz...Obecnie jest dla Was, polaków przyjete, źe my Czeszy jemy tylko ser praźony...☺☺☺ Ale pravdziwe czeskie danie jest wlaśnie to, "SVÍČKOVÁ NA SMETANĚ"...Albo "Knedlo zelo vepřo" kdedel kapusta i boczek
gulasze. Z zup napeno rosól wolowy z nokami z watraby i drobnym makaronem,

i jako desert chyba "koláče"

nadzienie mak, twaróg, powidla albo jablka....
Wiec smacznego...☺☺☺
2018-09-22 15:44:29 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Ty to wiesz jak zachęcić do jedzenia ;-) Dobrze, że w kuchni mam świeżo upieczone ciasto ;-)
2018-09-22 15:47:31 (7 lat temu)
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2023-06-07 10:55:37 (3 lata temu)
do ZPKSoft: ☺☺☺
2018-09-22 16:15:29 (7 lat temu)
ylooC
 
Wygląda na kolejowy w Zatorze - podwójne przęsło. Pewności nie mam ze względu na kratownicowe przęsła które tutaj widać.
2019-12-15 15:11:20 (6 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do ylooC: To jest kolejowy most graniczny na Odrze - Bogumin - Chałupki -
2023-05-10 14:16:16 (3 lata temu)
Wózek dla Tereski.
2023-01-21 10:57:14 (3 lata temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Opis do poprawy. Budynek NIE jest na zapleczu CELMY, bo musiał by stać na jej tyłach. "Budynek stoi w pobliżu zakładu Celma"
2023-01-26 10:48:27 (3 lata temu)
TW40
 
do cracusiac: Świetny!
2023-01-21 22:28:36 (3 lata temu)
antypuszka©
 
+2 głosów:2
Wózek dla TW.
2023-01-22 10:29:08 (3 lata temu)
do antypuszka©: Solidna, prawie niezniścialna Liberta ☺
2023-01-22 10:31:07 (3 lata temu)
Nowy mostek, stary niewytrzymal warunky meteorologiczne ☺ Mam chyba zdjięcia tego starego.....I Hotel nadal niedobudowany....
2023-03-03 13:35:15 (3 lata temu)
stoik
 
do vetinari: z historii mostów w Cieszynie, tych istniejących - Przyjaźni i Wolności. Plus most kolejowy ( żelazny ) i kładka opodal Parku Sikory. Różowy od koloru. Tzw. Sportowy.
2023-03-03 15:03:25 (3 lata temu)
Pudelek
 
+2 głosów:2
do vetinari: To, że nie wytrzymał, to mogę zrozumieć. Nie mogę zrozumieć dlaczego budowa takiej pierdoły trwała 6 lat!
2023-03-03 15:08:08 (3 lata temu)
stoik
 
do Pudelek: Jak nie wiadomo o co chodzi... Czego nie rozumiesz :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2023-03-03 15:47:37 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Pudelek: Bo trzeba projekt zrobić....
2023-03-03 15:56:23 (3 lata temu)
stoik
 
do vetinari: istniał chyba kiedyś taki dział. kładki nad Olzą. coś wspólnego z krowami. nieistniejące przejścia dla krów. przykro mi, ale już raczej ich nie ma. w sensie, że fizycznie nie istnieją. I krowy i kładki, Teraz nawet posiadanie głupiej kury wymaga specjalnego zezwolenia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2023-03-03 16:07:45 (3 lata temu)
stoik
 
do stoik: a tak apropos - nie lubię rozliczeń, ale wierzę w pewną prawdę historyczną. podobno prawda nas wyzwoli :)
2023-03-03 16:40:39 (3 lata temu)
Super seria, nie wszystkie dotyczą tego mostu, ale zapytam i doedituje....
2023-05-09 08:01:52 (3 lata temu)
Wszystkie zdjięcia doeditowane do pościególnych obiektów....dziękujemy za dodanie tych perelek....
2023-05-09 11:00:14 (3 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
To jest urząd celny na przełęczy Okraj:
2023-05-10 09:58:06 (3 lata temu)
Dana
 
do fantom: Wyrazy wdzięczności :)
2023-05-10 10:14:37 (3 lata temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
Niewidacz Awionu, myśle źe to raczej do 1933r, kiedy zostal zbudowany..
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Czeski błąd ☺
2023-06-23 08:35:09 (3 lata temu)
Dana
 
do vetinari: Poprawione, dzięki:)
2023-06-23 10:10:22 (3 lata temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do vetinari: Ale już były kantory : )
2023-06-24 04:14:46 (3 lata temu)
Napewno po 1993, widoczna Skoda Faforit po pierwszej modernizacji po zakupieniu AZNP przez Volkswagen.
2023-07-31 22:38:24 (2 lata temu)
ylooC
 
do vetinari: tutaj zakładalem 2 lata temu łancuchy.....pod czujnym okiem policji :)
2023-07-31 23:36:01 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Poprawilem "co nieco" przypisanie ☺
2023-10-17 07:59:49 (2 lata temu)
stoik
 
wciąż mnie zastanawia historia tej rzeźby po prawej stronie.
2023-10-18 17:21:46 (2 lata temu)
stoik
 
do stoik: ta socha gdzieś się zapodziała. jak niektórzy nie mają pojęcia, że rzeźby przy wejściu do Lapidarium pochodzą z dworu w Dzięgielowie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abc def
2023-10-18 17:24:45 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet