| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-czeska
Więcej (21)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-czeska

Zbudowano: 1945/1959/1993
Dawniej: Granica polsko-czechosłowacka
2 subskrypcje

Polsko-czeska granica państwowa istnieje od 1 stycznia 1993 r., czyli od momentu podziału Czeskiej i Słowackiej Republii Federacyjne na dwa samodzielne państwa, i jej przebieg pokrywa się z przebiegiem granicy polsko-czechosłowackiej sprzed podziału. Z kolei powojenna granica polsko-czechosłowacka w tej części ostatecznie wytyczona została z uwzględnieniem pewnych korekt zgodnie z przebiegiem przedwojennych granic polsko-czechosłowackiej i niemiecko-czechosłowackiej istniejących do 30 września 1938 r. przed przyłączeniem Zaolzia do Polski oraz Kraju Sudetów do Niemiec.

Od zakończenia II wojny światowej do momentu podpisania ustaleń konferencji poczdamskiej w końcu lipca 1945 r. przyznających Polsce tereny Niemiec na wschód od Nysy Łużyckiej władze czechosłowackie podejmowały nieudane próby realizacji metodą faktów dokonanych swoich roszczeń terytorialnych do południowych fragmentów niemieckich prowincji śląskich (Ziemia Kłodzka, powiaty prudnicki, raciborski), a na drodze dyplomatycznej przedstawiały wtedy, jak i później, żądania przyznania również jeszcze bardziej na północ położonych ziem. Jednocześnie wkrótce po zakończeniu działań wojennych Polska zmuszona została do przekazania Czechosłowacji Zaolzia. Ostateczne wytyczenie uznanej dwustronnie granicy nastąpiło dopiero w 1959 r. na podstawie umowy z 13 czerwca 1958 r. przewidującej też wprowadzenie przy tym kilkudziesięciu drobnych korekt przebiegu.    

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...2122następna
blaggio.
 
+1 głosów:1
Datowanie do poprawy tak, jak zdjęcia .
2024-06-16 21:47:13 (2 lata temu)
Ciekawy "szlaban", rozumiem że to po remoncie i czeka na odbiory a po nich trzeba było żurawia ściągać do tej kłody ? i czemu pieszo wolno a autem nie wolno ?
2024-06-17 22:14:55 (2 lata temu)
Petrus
 
+4 głosów:4
do blaggio.: Czechy już w EU, a przejścia drogowego jeszcze nie ma, a powstało 10.I.2005, do tego czasu funkcjonowało przejście małego ruchu granicznego, o którym tu świadczy tablica, czyli te oba zdjęcia to będzie jesień 2004 roku
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: add.
2024-06-16 22:30:49 (2 lata temu)
Paulus
 
+2 głosów:2
do Petrus: Dziękuję. Poprawione.
2024-06-16 23:10:14 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Datowanie do poprawy - białe tablice rejestracyjne.
2024-06-16 21:46:12 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do blaggio.: 2000+ ale 2011- (maks. na autostradach 130, na drogach eksp. 110).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2024-06-16 21:54:58 (2 lata temu)
Petrus
 
+1 głosów:1
do blaggio.: i to dosyć wysoka numeracja. A na tablicy podział 50/60 km/h (funkcjonował w okresie 1.V.2004-1.VI.2021)
2024-06-16 22:05:43 (2 lata temu)
Stenek
 
Cenne zdjęcie. Po lewej neon: "Cukry Polskie", po prawej "PZM" - Polski Związek Motorowy
Ktoś kojarzy, co było w ostatnim po prawej lokalu? Czy jakiś zalążek Pewexu, a może sprzedawano tam extra ciuchy?
Może sklep wolnocłowy?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Corr
2017-04-02 23:24:08 (9 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-09-14 14:36:04 (8 lat temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
VW 1300/1500 1967+.
2024-09-03 22:19:55 (rok temu)
Jorg
 
do Stenek: O ile mnie pamięć nie myli to ciągle był lokal PZM. Tam była jakaś salka do szkoleń czy narad, albo kawiarenka. W części wejściowej były kasy i recepcja.
2017-04-03 12:39:03 (9 lat temu)
Stenek
 
do Jorg: Próbowałem odczytać ten napis nad lokalem. Wychodzi mi słowo Suknie, ale to może być złudzenie, napis jest bardzo niewyraźny
2017-04-03 17:20:31 (9 lat temu)
pawulon
 
do Tommy tricker: W Cieszynie też nie musisz. Jesteśmy w UE, chyba coś przegapiłeś ;-)
2017-09-14 14:38:42 (8 lat temu)
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-09-14 14:44:43 (8 lat temu)
pawulon
 
do Tommy tricker: Nie mów że w tamtych czasach przekraczałeś mosty w Poznaniu ;-)
2017-09-14 14:48:48 (8 lat temu)
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-09-14 15:04:18 (8 lat temu)
pawulon
 
do Tommy tricker: No właśnie. Czasy obecne zestawiłeś w jednym zdaniu z tymi ze zdjęcia, dlatego sobie trochę pożartowałem ;)
2017-09-14 15:13:54 (8 lat temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
publikacja w IKC z 15 listopada 1928, można datę cofnąć o rok :) -
2024-12-02 15:38:03 (rok temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Poprawione ☺
2024-12-02 15:38:58 (rok temu)
do vetinari: Dzięki! A pokusisz się o znaczniki? Na horyzoncie z lewej kamienice przy ul. Głębokiej 64 i 62, obok przy ul. Zamkowej 4A, na prawo od niej poniżej łaźnie przy ul. Zamkowej 2, powyżej nich kamienica przy ul. Przykopa 7, nad nimi oficyny kamienic przy ul. Głębokiej (do ustalenia) :)
2024-12-10 09:24:42 (rok temu)
vetinari
 
+6 głosów:6
Takie male zprostowanie, teraz wlaśnie mluwili na TVP Info źe jeźeli ktoś jedzie w kierunku poludnia, i mial w planu jechać przez Ostrawe, tz. przez Autostrade A1,to polecone jechać przez Cieszyn i Czeski Cieszyn, bo po czeskiej stronie jest autostrada zamknięta.Jadąc więc przez Cieszyn i Czeski Cieszyn, powini jechać w kierunku Frýdku Místku po autostadzie D48. Tam powinno być bez klopotów. Ostrawa jest odcięta od świata.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodatek ☺
2024-09-17 09:54:46 (rok temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Jeśli z tego miejsca do schroniska "Ziegenhausbaude" (dziś "Korund") jest 15 min. piechotą to, czy to może być to miejsce: 50°22'40.8"N 16°21'45.8"E ?
2020-11-23 09:22:29 (5 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Mandat za brak maseczek ?
2020-11-23 10:39:07 (5 lat temu)
Myślę że to przejscie graniczne między Rzeszą a Czechami. Na zdjęciu niemiecki celnik sprawdza dokumenty przekraczającym granicę. W tle widać słupek graniczny z literą D jak Deutchland. Prawdopodobnie zdjęcie zrobiono w tym miejscu rozkład drogi i nachylenie terenu się zgadza.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka
2020-11-23 11:37:32 (5 lat temu)
Co to za mundur z taką "milicyjną" czapką?
2024-09-29 16:44:44 (rok temu)
fantom
 
do Dana : Moim zdaniem to może być to miejsce.
Stąd do schroniska Ziegenhausbaude jest jakieś 1,2 km. Jest też granica i droga w stronę schroniska jest stamtąd również pod górkę.
2020-11-23 11:25:23 (5 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: ☺☺☺
2020-11-23 10:59:08 (5 lat temu)
Dana
 
do fantom: W takim przypadku to chyba jest to samo miejsce: Czy w przeszłości to był jakiś oficjalny punkt przekraczania granicy? Jak się nazywał?
2020-11-23 11:33:37 (5 lat temu)
fantom
 
do Dana : Tak, to jest to samo miejsce. Ale czy tam było przejście i jak się zwało, to nie wiem.
2020-11-23 11:37:34 (5 lat temu)
do MichałLew: Tylko pytanie czy datowanie jest dobre - czy granica po odkrojeniu Sudetenlandu na rzecz Rzeszy dalej była w tym miejscu? Z tego co pamiętam z map to krótkie odcinki nie przesuniętej granicy funkcjonowały jedynie w okolicy Kudowy i Międzylesia.
2024-09-29 16:43:44 (rok temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do fantom: A jednak. Na mapie jest:
Das Schwarze Kreutz
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2020-11-23 11:40:59 (5 lat temu)
Dana
 
do fantom: Dzięki! Wkrótce spróbuję założyć obiekt.
2020-11-23 11:59:48 (5 lat temu)
Dana
 
do Jarosław Dubowski: Jeśli masz ochotę pomanipulować z datowaniem, to bardzo proszę, nie krępuj się :))
2024-09-29 17:27:10 (rok temu)
do Dana : Moim zdaniem to jest przed październikiem 1938...
2024-09-29 18:05:23 (rok temu)
Dana
 
do Jarosław Dubowski: Poprawione, dzięki :)
2024-09-29 18:09:26 (rok temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Albo opis pod zdjęciem jest błędny, albo jest to źle przypisane.
2023-10-27 17:11:23 (2 lata temu)
Co nieco poprawilem przypisanie ☺
2023-10-29 20:04:14 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Jednacze bym poobcinal tą niepotrzebną bialą ramke....
2023-12-10 21:59:07 (2 lata temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do vetinari: zrobione
2023-12-10 22:36:21 (2 lata temu)
jasiekjanow
 
+2 głosów:2
Pokaż na mapie
218 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Śnieżka-granica
Granica polsko-czeska.
1883
-
1938
1883
-
1969
1964
-
1973
1971
-
1987
1976
-
1987
1987
-
1993
1987
-
2007
1998
-
2008
2007
-
2010
2009
-
2010
Granica polsko-czeska na innych zdjęciach
2015
-
2015
2015
-
2015
Granica polsko-czeska - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet