| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Leksykon przemysłu
Więcej (405)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Leksykon przemysłu

1 subskrypcja
Leksykon przemysłu ma z założenia dokumentować istniejące, upadłe, zlikwidowane, przeniesione, bądź przebranżowione zakłady pracy, z naciskiem na nieistniejące, szczególnie te, które przez dziesięciolecia, będąc trwałym elementem regionu, kształtowały nie tylko jego krajobraz poprzez tworzoną infrastrukturę, ale dając pracę tysiącom, zmieniały stosunki społeczne i polityczne. Do leksykonu można dodawać obok tradycyjnych zdjęć, także skany dokumentów, reklam, etykietek, metek, naklejek etc. Jeżeli to możliwe, to dodane zdjęcia lub skany należy przypisywać do właściwych obiektów na zasadach ogólnych FP. Pomysł utworzenia leksykonu powstał z potrzeby usystematyzowania i skomasowania rozproszonych materiałów, a także utworzenia furtki mającym wątpliwości
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...264265następna
Wojtek-SRS
 
+1 głosów:1
świetne zdjęcie! wielu z widocznych budynków już nie ma
2014-06-02 22:38:51 (12 lat temu)
"Tu w Kaufhausie na Fryncicie szczewik topi sie w ciaplycie sadza sie maże na łoku tak się kurzy z Huty Pokój"
2014-06-04 23:49:27 (12 lat temu)
4elza
 
Wymiana.
2026-03-17 07:48:05 (3 miesiące temu)
fjk
 
Dałbyś rade zamieścić zdjęcie o którym piszesz w opisie zjęcia?
2026-03-03 15:52:37 (3 miesiące temu)
Dana
 
Wnętrza zgrupowałam w jednym miejscu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2026-03-14 10:51:38 (3 miesiące temu)
jasiekjanow
 
+1 głosów:1
W tle wieża wyciągowa i sporo węgla dookoła. Ewidentnie jakaś KWK, czyli nie Kielce.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2023-02-02 09:07:24 (3 lata temu)
Krzyś_
 
+3 głosów:3
To chyba sortownia przy szybach Wilson.
2026-03-19 11:44:33 (3 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do jasiekjanow: A fotografujący ma identyfikator pleneru "Ślask 87" (cyfr nie jestem pewien).
2023-02-02 13:37:58 (3 lata temu)
ulec
 
2026-03-19 12:06:30 (3 miesiące temu)
Krzyś_
 
do ulec: Dzięki, to mamy kolejną zagadkę rozwiązaną.
2026-03-19 16:46:28 (3 miesiące temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
Zdjęcie z1928 roku autor Max Steckel
2026-02-18 13:00:47 (4 miesiące temu)
ZPKSoft
 
Jakaś fabryka?
2026-02-19 10:27:27 (4 miesiące temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Z tyłu chyba Wersalska 45.
2026-02-19 11:51:46 (4 miesiące temu)
gliwicjus
 
+1 głosów:1
Mercedes W108
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pomyłka
2026-02-20 18:44:41 (4 miesiące temu)
Jazzek
 
do Krzyś_: Wtedy z wzajemnego ułożenia pasują hale przy Szparagowej (numer 6/8). Jeśli to to, to obecnie jest jeden ząbek na dachu więcej i obudowa po bokach.
2026-02-19 15:02:25 (4 miesiące temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Z powodu tego ząbka wolałem podać obiekt z tła :-)
2026-02-19 16:00:58 (4 miesiące temu)
Jazzek
 
do Krzyś_: Z drugiej strony widać na zdjęciu potencjał do rozbudowy, więc ten ząbek mógł powstać wkrótce potem. Nic innego nie pasuje, jak wiesz ;-)
2026-02-19 16:30:24 (4 miesiące temu)
Krzyś_
 
do Jazzek: Zgadzam się w pełni.
2026-02-19 16:48:03 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: To samo typowałem, tylko właśnie ten jeden "ząbek" wszystko psuł.
2026-02-19 19:47:28 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Teraz na podstawie starych ortofotomap mogę stwierdzić, że tu widzimy najstarszą halę wyburzoną już po 2010 r., i ona miała właśnie tyle ząbków.
2026-02-20 18:40:52 (4 miesiące temu)
reden
 
+2 głosów:2
Zdjęcie zostało zrobione przed wiaduktem nad ulicą Sikorskiego. W tle huta Florian. Przed nią domki jednorodzinne przy Górniczej. Widoczny jest krzyż na rogu z ulicą Morcinka. Z lewej budynki przy ul. 1 Maja. Dlaczego Chropaczów?
2026-02-22 22:44:30 (4 miesiące temu)
Datowanie nie później niż 1957, w przeciwnym przypadku widzielibyśmy sieć trakcyjną. Ale datowanie może powinno być wcześniejsze, nie są to aby lata 30-te?
2026-02-23 08:14:19 (4 miesiące temu)
Jeszcze jest kwestia ilości torów - na przełomie lat 50/60 oprócz widocznych torów szlakowych po tej stronie były jeszcze trzy inne - dwa zbiegały się przed wiaduktem w jeden tor prowadzący do towarowej części stacji Chorzów Batory i trzeci tor wyciągowy ślepo się kończący przed wiaduktem.
2026-02-23 08:47:22 (4 miesiące temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
Kopalni Polska tu nie widać tyko wielkie piece na hucie Florian.
2026-02-23 13:42:38 (4 miesiące temu)
do reden: Tak, z tym Chropaczowem pomyłka, spisałem z innego zdjęcia. Jaką lokalizację proponujesz?
2026-02-22 22:52:28 (4 miesiące temu)
do Jarosław Dubowski: Proszę o propozycję zarówno datowania jak i lokalizacji. Zdjęcie pozyskałem z materiałów pochodzących z lat 50, stąd moje datowanie. Oczywiście mogą być lata 30.
2026-02-23 08:52:18 (4 miesiące temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do gliwicjus: Zdjęcie wykonano z nasypu przed wiaduktem na Sikorskiego. Dodałem znaczniki
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litery
2026-02-23 12:11:50 (4 miesiące temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Kopalnia to nie jest, ale jaka# część kombinatu
2026-03-12 14:54:48 (3 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Woj11: Kopalnia to jest, konkretnie zakład wzbogacania rudy miedzi. Na pierwszym planie po lewej młyn kulowy, po prawej klasyfikator zwojowy. Na dalszym planie bateria hydrocyklonów.
2026-03-12 17:47:33 (3 miesiące temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Dzięki za naukę. W takim układzie w rachubę wchodzą kopalnie „Lubin”, „Polkowice-Sieroszowice” i „Rudna”.
2026-03-12 17:51:59 (3 miesiące temu)
do Woj11: Zdjęcie było opisane "kopalnia w Lubinie".
2026-03-12 17:55:52 (3 miesiące temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do da signa: Pamiętam, sorki za zamieszanie
2026-03-12 18:23:03 (3 miesiące temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Szyb „Minerwa” związany był z działalnością dwóch kopalń – „Oskar” i „Hipolit”, które połączono 1856. Obiekt pracował do 1899, a w latach 60, XX w., zaadaptowany został na mieszkania i w tej formie funkcjonował do 1986. 30 czerwca 1988 zabudowania zostały rozebrane.
Niestety, nie wiem do której kopalni należy to przypisać...
2026-03-17 06:50:15 (3 miesiące temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do 4elza: Znajdował się na obecnej ulicy Brańskiego do kopalni Walenty Wawel
2026-03-17 17:41:08 (3 miesiące temu)
4elza
 
do Eugeniusz S.: Dziękuję, założyłam podobiekt.
2026-03-18 06:18:01 (3 miesiące temu)
Pokaż na mapie
2645 Dyskusji (ostatnia 3 miesiące temu)
Upadłe w atmosferze skandalu w 2008 r. Olszyńskie Fabryki Mebli na reklamie z 1969 r.Artykuł w "Gazecie Wrocławskiej" n/t upadłości tu: http://www.gazetawroc...
Kolejny nieboszczyk śląskiego krajobrazu przemysłowego, Giebułtowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Giebułtowie.
1960
-
1969
1960
-
1969
1969
-
1969
1969
-
1969
1969
-
1969
1969
-
1969
1969
-
1976
1976
-
1977
1977
-
1977
Leksykon przemysłu - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 STR.4 STR.5 STR.6 STR.7 STR.8 STR.9 STR.10 STR.11 STR.12 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet